Altın yüz güldürüyor!

Dolar/TL'deki yükselişin yanı sıra Ons altında süren yükseliş, gram altın yatırımcısının yüzünü güldürüyor. Gram altındaki seyrin nasıl olacağını teknik analist açıkladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Dolar/TL'deki yükseliş ile   ABD enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle dalgalı bir seyir izleyen Ons altının 1796 dolar seviyesine kadar yükselmesiyle Gram altın yükselişini sürdürüyor. Altının ons fiyatı yaklaşık olarak 1 ayın zirvesini görürken; gram altın fiyatları 527 TL bandında seyrederek yatırımcısının yüzünü güldürüyor. Daha önce "Gram Altın ne zaman ve nasıl 680 TL olur? sorusunu yanıtlayan teknik analist Burak Arslan'dan gram altın ile ilgili çarpıcı yorum geldi.

ONS ALTIN EN YÜKSEK SEVİYEYİ GÖRDÜ
Ons altın dün açıklanan ABD enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle dalgalı bir seyir izlemeye devam ediyor. Ons altın verinin açıklanmasından sonra 1757 dolar seviyesine geriledikten sonra, 1796 dolar seviyesine kadar yükseldi. Enflasyon rakamlarında yükselişin kalıcı olabileceği endişesiyle yükseliş hareketini bugün de sürdüren ons altın, gün içerisinde en yüksek 1800 dolar seviyesini görerek 15 Eylül tarihinden beri en yüksek seviyeyi gördü. Ons altın, gün içinde en düşük 1786 dolar seviyesini görürken; saat 14.33 itibarıyla yüzde 0.33 oranında yükselişle 1799 dolardan işlem gördü. 

ONS'TA KRTİK SEVİYE 1835
Gram altın fiyatları, altının ons fiyatında ve dolar kurunda yaşanan yükselişin etkisiyle 531 lira seviyesine kadar yükseldi. 2 Haziran tarihinden beri en yüksek seviyeyi gören gram altın haftanın son iş gününde 527 TL bandına geri çekildi. Uzmanlar gram altında yükselişin sürmesi için Ons'un 1835 dolar direncini kırması gerektiğini vurguluyor. 

HEM ALTIN HEM GÜMÜŞ İÇİN KEYİFLİ GÜNLER GELİYOR
Gram altının seyri hakkında konuşan teknik analist Burak Arslan, "Gram altın yatırımcısı son 10 günden beri Dolar/TL'deki yükselişten dolayı keyfi yerinde. İşin içine Ons altının da katılması gram altın yatırımcısı için güzel bir haber. Muhtemelen gram altında 5-6 günlük güzel bir ralli başlıyor. Ons altın kritik 1780 seviyesinin üzerinde oturmuş durumda. Kendini 1807 arkasından da orta vadede 1834'ü geçebilirse Ons altın, 1900'lere çıkabilir. Bu yaşanırsa gümüş de kuvvetlenebilir. Gram altında karşımızda önemli bir durak 536-537 TL seviyesi var. Dolar/TL'de yükseliş yavaşlasa dahi, ons altındaki hareket devam ettiği sürece, yani 1834 seviyesi aşılırsa gram altın 536-537 TL seviyesini rahat bir şekilde kırıp 540 TL'nin üstüne çıkacaktır. Ons altındaki yükseliş gümüşteki baskı trendini bitirip yukarı doğru çıkmasını sağlayacaktır. Hem altın hem de gümüş için keyifli günler geliyor" ifadelerini kullandı.

15 Eki 2021 - 21:30 - Ekonomi