Google'dan 'son dakika' başlıklarıyla ilgili yeni özellik

Google, 'son dakika' başlıklarıyla okuyucuyu aldatan sonuçlar için yeni bir özelliği devreye sokuyor.

Google, yeni özelliğini cuma günü sosyal medya üzerinden duyurdu. Artık Google, son dakika haberlerinde yer alan bilgilerin şüpheli olabileceği ile ilgili kullanıcılarını uyaracak.

Arama motoru devinin yeni özelliğinin amacı yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek ve çevrimiçi trend olmaya başlayan konulara önemli bağlam sağlamak için son yıllarda dahil ettiği önlemlerden biri olarak geçiyor.

Google’dan Danny Sullivan’a göre, Google, yazılım sistemlerini hızla gelişen konuları tespit edecek şekilde eğitti. Cuma günkü blog yazısında, "Artık daha geniş bir kaynak yelpazesinden daha fazla bilgi mevcut olduğunda tekrar kontrol etmenin en iyisi olabileceğini belirten bir bildirim göstereceğiz" dedi.

Sullivan; bildirimin, sonuçların doğru mu yanlış mı olduğunu belirtmek anlamına gelmediğini; sadece ek bilgilerin daha sonra ortaya çıkabileceğine dair bir uyarı olduğunu söyledi:

"Birisi Google’da arama yaptığında, elimizden gelen en alakalı ve güvenilir bilgiyi göstermeye çalışıyoruz; ama tamamen yeni olan birçok şey alıyoruz."

2020  ABD başkanlık seçimleri ile COVID-19 pandemisi sırasında çevrimiçi platformlar, komplo teorilerinin yayılması ve dezenformasyon nedeniyle sık sık eleştirilerin hedefi oldular. Google da bir süredir, bu konuda çalışmalar yapmaya devam ediyor.

28 Haz 2021 - 13:10 - Teknoloji