Mahkeme heyeti değiştirilmişti: Osman Kavala'nın talebine oybirliğiyle ret!

Gezi davası hükümlüsü Osman Kavala'nın yaptığı yargılanmanın yenilenmesi talebini oybirliğiyle reddedildi.

Büyütmek için resme tıklayın

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi davası hükümlüsü Osman Kavala'nın yaptığı yargılanmanın yenilenmesi talebini oybirliğiyle reddetti.

Osman Kavala'nın avukatının talebi üzerine, yeniden yargılama başvurusunu değerlendirecek olan mahkeme heyeti değiştirilmişti.

Ne olmuştu?

Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Yargıtay 3. Ceza Dairesi verilen cezayı onadı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Osman Kavala hakkında ihlal kararı vermiş, serbest bırakılma çağrısı yapmıştı. AİHM kararına rağmen Kavala'nın serbest bırakılmaması üzerine Avrupa Konseyi, Türkiye'ye karşı 'ihlal prosedürü' başlattı. Bu prosedür kapsamında Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nden ihracı da dahil olmak üzere bir dizi yaptırımlar uygulanabilir.

Bu arada 31 Mart seçimlerinden sonra CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaretinin ardından siyasette "normalleşme" söylemleri gündeme geldi.

AKP'ye yakın isimlerden de son dönemde Kavala'nın tahliye olmasına yönelik mesajlar geliyordu. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Kavala'nın tahliyesine yönelik yazılar kaleme almış, MHP ve bazı AKP'liler Selvi'ye tepki göstermişti.

Osman Kavala'nın tahliyesi üzerinden başlayan tartışma Cumhur İttifakı içinde gerilime neden olmuştu.

15 May 2024 - 13:16 - Gündem