Sinan Ateş cinayetinin iddianamesi 2,5 yıl sonra tamamlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin iddianameyi 2 yıl 4 ay sonra tamamladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 Aralık 2022’de silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş suikastına ilişkin soruşturmasını 2 yıl 4 ay sonra tamamladı.

Başsavcılık, 22 kişi hakkında ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan iddianame düzenledi. İddianame, Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

NE OLMUŞTU?

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş, 30 Aralık 2022’de, Ankara’da Çukurambar’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Soruşturma kapsamında bugüne kadar aralarında tetikçi Eray Özyağcı, eylemi organize eden Doğukan Çep, eski Ülkü Ocakları yöneticileri Tolgahan Demirbaş, Emre Yüksel ve avukat Serdar Öktem ile 3 polisin de aralarında bulunduğu 22 kişi tutuklandı.

Soruşturma dosyası Ankara Başsavcı Vekili Durdu Özer ve savcı Durmuş Ali Kaya’ya verildi. Ayhan Ay da üçüncü savcı olarak dosyada yer aldı ancak süreçte aktif rol oynayamadı, dosyayı fiziki olarak da incelemedi.

Daha sonra Durdu Özer’in de aralarında bulunduğu üç savcı dosyadan alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyayı ilk savcı Ayhan Ay’a geri verdi.

29 Nis 2024 - 15:00 - Gündem