İYİ Parti Kurultayı: Mehmet Tolga Akalın adaylıktan çekildi

İYİ Parti Genel Başkanlığı’na aday olan Mehmet Tolga Akalın ikinci tur oylamasına dakikalar kala “Bundan sonraki süreci delegelerimizin ferasetine takdim ediyorum” diyerek adaylıktan çekildi.

Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti’nin 31 Mart Yerel Seçimleri’nin aldığı karar çerçevesinde 5. Olağanüstü Kurultay’ı Ankara ATO Congresium’da devam ediyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yeniden aday olmadığı kurultayda TBMM Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Göç Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Mehmet Tolga Akalın ve Günay Kodaz genel başkanlık için yarıştı.

İlk tur oylamasında Koray Aydın 472, Müsavat Dervişoğlu 370, Tolga Akalın 327, Günay Kodaz 2 delegenin oyunu aldı. İlk turda salt çoğunluk sağlanamadı, başkanlık seçimi ikinci tura kaldı.

İkinci tur oylamasına dakikalar kala Mehmet Tolga Akalın adaylıktan çekildi.

Akalın’ın açıklaması şöyle:

“Siyaset tabanla yapılır. Milletle yapılır. Bugün delegemiz burada bir irade ortaya koydu ve bir fotoğraf verdi. Bu fotoğraftan benim okumam şudur ki delege ‘Benim ferasetime güvenin’ dedi. Dolayısıyla ben bugüne kadar meşruiyetini taban siyaseti yaparak elde etmiş, otoriteye karşı mücadele etmiş bir arkadaşınız olarak delegemizin ferasetine inanıyorum. Bundan sonraki süreci de siz saygıdeğer delegelerimizin ferasetine takdim ediyorum. Her birinize birlere verdiğiniz destekten dolayı, bugün ortaya koyduğunuz bu muazzam mücadeleden dolayı çok teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.”

27 Nis 2024 - 19:09 - Gündem