MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'yerel halk' diyen Mehmet Şimşek'i hedef aldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili yayımladığı mesajında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i hedef aldı. DEM Parti'nin de kapatılmasını istedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Bahçeli, yazılı açıklamasında Mehmet Şimşek için isim vermeden " Türk milletini “yerel halk” ifadesiyle değersizleştirmeye hizmet eden müfsit zihniyetin, son günlerde maruz kaldığımız skandalların asal sorumlusu olduğunu hiç kimse inkar edemeyecektir" ifadelerini kullandı.

MHP lideri açıklamasının devamında şöyle dedi:

"Küresel Emperyalizmin tasallut ve telkini altında iç huzur ortamını zedelemek suretiyle faal halde bulunan terör sevicilere boyun eğmek, serpilen hıyaneti özgürlük ve demokrasi çerçevesinde normalleştirip yumuşatmak, bilinmelidir ki, milli felakete çanak tutmak, devlete ve millete kast etmektir."

DEM Parti'ye kapatma istemi

DEM Partili belediyeleri de hedef alan Bahçeli, şu ifadelere yer verdi:

"Türk bayrağını kabullenemeyen şerefsizlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından derhal çıkarılması, mallarına-mülklerine el konulması, bunun yanında DEM Parti hakkında kapatma davasının açılarak bölücü milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması, müfettiş görevlendirilmesiyle oyalanmaktan ve zamana oynamaktan vazgeçilmesi tarihe, ecdada, vatana ve millete namus borcudur" dedi.

Ne olmuştu?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen "Türkiye: Değişken Küresel Ekonomide İleriye Doğru Gitmek" başlıklı etkinlikte "Yerel halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor" dedi. Şimşek'in konuşmasında yurttaşlar için "locals" (yerel halk) ifadesini kullanması tartışma yaratmıştı.

Gelen tepkiler üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı bu sabah sosyal medya hesaplarından açıklama yayınladı. Bakanlık "Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz" diye açıklama yapmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen "Türkiye: Değişken Küresel Ekonomide İleriye Doğru Gitmek" başlıklı etkinlikte yaptığı konuşma hala tartışılıyor.

Bakan Şimşek enflasyon açıklamasında, "Yerel halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor" dedi. Şimşek'in konuşmasında yurttaşlar için "locals" (yerel halk) ifadesini kullanmıştı. .

Bakanlıktan açıklama

Gelen tepkiler üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı sosyal medya hesaplarından açıklama yayınladı.

Bakanlığın "Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz" diyerek yaptığı açıklaması şöyle oldu:

"Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in ABD temasları çerçevesinde bir panelde kullandığı ekonomi/finans terminolojisinde yer alan "locals" kelimesinin siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini hayretle izliyor ve bu açıklamayı zaruri görüyoruz.

Konuşmanın ilgili bölümünde Sayın Bakanımız dezenflasyonu desteklemek için programın güçlendirileceği, yapısal reformlara hız verileceği, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına güçlü ilgisinin bulunduğu ve yerel yatırımcıların enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Konunun uzmanları da terminolojide rutin olarak kullanılan bu kelimenin "yerel yatırımcıları" ifade ettiğini defalarca belirtmiştir." 

22 Nis 2024 - 13:53 - Gündem