Depremde 186 kişinin öldüğü site kaçak yapılmış

Gaziantep’te 6 Şubat 2023’teki depremlerde 186 kişinin öldüğü Mügeler Sitesi’nin ruhsatının 11 yıl sonra usulsüz evrakla alındığı ortaya çıktı.

Büyütmek için resme tıklayın

İslahiye Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gaziantep’teki Mügeler Sitesi’ne yönelik soruşturması tamamlandı. İddianamede binaların fiilen 1994-1997 arasında ruhsatsız (kaçak) yapıldığı belirlendi. 2008’deyse yeni bina gibi ruhsatlandırma işleminin yapıldığı tespit edildi. 

Yapıların kanunda yer alan esaslara uyulmadan, emanet usulü, herhangi bir proje hazırlamadan ve fenni mesul veya teknik uygulama sorumlusu atanmadan yapıldığı belirtildi. İddianamede ayrıca şunlar kaydedildi:

“Binaların ruhsatlandırma tarihinde yürürlükte bulunan güncel yönetmeliklere uygun hale getirilmesi gerektiği halde, bu yükümlülüklerden kaçınarak ruhsatlandırma işlemlerinin yeni bina inşa ediliyormuş gibi evraklar tanzim edilerek yapıldığı anlaşılmıştır.”

İddianamede yer alan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin bilirkişi raporunda binanın proje aşamasında zemin etüdü, statik hesap raporlarıyla statik projesinin bulunmaması nedeniyle yapımdan sorumlu yapı sahibinin sorumluluğunun bulunduğu vurgulandı.

Raporda ayrıca proje aşamasında yetersiz donatı detaylandırması sebebiyle statik proje müellifinin, yapı denetim şirketi yetkililerinin, statik proje denetçisiyle belediyenin yapı ruhsatlarında proje kontrol görevini üstlenenlerin sorumlu oldukları belirtildi.

15 sanık hakkında 22 yıl altışar aya kadar hapis istemi

Müge Yapı Kooperatifi yönetim kurulu üyeleri olan tutuklu sanıklar müteahhit Yusuf İzzettin Aytekin, denetim yetkilileri Seyfullah Orhan ve Gültekin Büyük ile tutuksuz sanıklar Abdullah B, Ali B, Bekir Ö, Serpil A, Müslüm D, Talat Cem G, Bekir Turgay B, Cemil K, Halil D, Hasan Ö, Hasan Y. ve Muzaffer İ. hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan iki yıl sekizer aydan 22 yıl altışar aya kadar hapis cezası istenen iddianame, İslahiye Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

20 Nis 2024 - 12:18 - Gündem