Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem

Tokat Sulusaray'da saat 18.11'de 5,6 ve saat 18.31'de 3,5 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

Tokat'ın Artova ilçesine bağlı Sulusaray beldesinde 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın verilerine göre saat 18.11'de meydana gelen depremin derinliği 5.99 kilometre olarak ölçüldü. Deprem Çorum Ordu, Kırşehir, Samsun, Amasya, Sivas, Yozgat, Kayseri, Ankara ve Kırşehir'de de hissedildi.

İlk depremin ardından saat 18.31'de yine merkez üssü Sulusaray olan 3,5 büyüklüğünde deprem yaşandı.

Tokat'ta gece yarısı bir saat arayla 4.7 ve 4,1 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmiş, 3 ilçede okullar bugün tatil edilmişti.

Anadolu Ajansı'nın açıklama yapan Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, "Ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyor. Ben de Artova ilçemizdeyim. Vatandaşlarımızla beraberim. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı ya da yaralanma bilgisi gelmedi. Ekiplerimizin sahada çalışmaları devam ediyor. Bütün hemşehrilerimize çok geçmiş olsun. Allah beterinden korusun" dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da "Tokat ili Sulusaray ilçesinde 5,6 büyüklüğünde meydana gelen depremde Tokat Valimiz, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun" açıklamasını yaptı.

AFAD: YOZGAT'TA 2 KATLI BİR EV İLE TOKAT'TA AHIRIN ETKİLENDİĞİNE DAİR İHBARLAR ALINDI

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan Sulusaray Belediye Başkanı Davut Kılıç, "Şu ana kadar bize ulaşan yaralı ve can kaybı yok. İlçe merkezinde iki caminin minaresi yıkıldı. Aldığımız haberlere göre, Buğdaylı köyümüzde evlerin yıkıldığına dair bir haber var. Bütün iş makinelerimizi, araçlarımızı personelimizi oraya sevk ettik. Sahada ekiplerimiz dolaşıyor, bilgi topluyor" diye konuştu.

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Tokat ilimizin Sulusaray ilçesinde saat 18.11’de meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem Tokat, Samsun, Yozgat, Çankırı ve Çorum illerimizde yoğun bir şekilde hissedilmiştir. An itibarıyla; Yozgat ilimizde 2 katlı bir ev ile Tokat ilimizin Sulusaray ilçesinde 5 ahırın etkilendiğine dair ihbarlar alınmış olup; ekiplerimizin saha tarama çalışmaları devam etmektedir" denildi.

KAYALAR NEDENİYLE KAPANAN KÖY YOLU AÇILDI

NTV canlı yayınında bölgeden bilgi veren Anadolu Ajansı muhabiri Halil Demir, "Buğdaylı köyünün yolu kayaların devrilmesi sonucu kapanmıştı. Belediye ekipleri iş makineleriyle müdahalede bulundular, yol şu anda açılmış durumda. Yetkililer tarama çalışmaları sürdürüyorlar. Şu ana kadar bir can kaybı bilgisini valilikten teyit ettik. Yozgat'taki binada çökme durumu yok. Binadan çatlaklar ve duvarlarında yıkılma söz konusu. Ancak binanın iskeletinin ayakta olduğu bilgisini edindik. Yozgat'taki binada bir can kaybı, yaralanma, mahsur kalma durumu yok" dedi. 

Saat 19.15'te yeni bir açıklama yapan Sulusaray Belediye Başkanı Davut Kılıç, "Buğdaylı, bir de Ballıkaya köyünde hasar var, ufak tefek diğer köylerimizde de var. İlçe merkezimizde toprak dolgu, ahşap binalarda, ahırlarda yıkılmalar, yarılmalar var. Şükür ki can kaybı, ciddi bir yaralanma yok" ifadelerini kullandı.

AFAD'dan saat 19.16'dan paylaşılan açıklamada Tokat'a Sivas, Erzurum, Samsun, Çorum ve Amasya'dan, Yozgat'a Ankara, Çankırı, Kayseri, Amasya, Nevşehir ve Kırıkkale'den AFAD ekipleri sevk edildiği, AFAD Başkanı Okay Memiş'in de bölgeye gittiği belirtildi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, valiliğin sosyal medya hesabından saat 19.34'te yaptığı videolu açıklamada, "İlk gelen haberlere göre can kaybının olmayışı bizim için en büyük teselli kaynağı. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Biz devlet olarak, İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya'nın talimatları doğrultusunda tüm vatandaşlarımızın barınma sorunu, iaşelerinin halledilmesiyle ilgili tüm tedbirleri alıyoruz" dedi.

18 Nis 2024 - 19:56 - Gündem