HDP’lilere hakaret eden Nedim Şener tazminat ödeyecek

Nedim Şener, HDP’lilere yönelik canlı yayındaki hakaretleri nedeniyle tazminat ödemeye mahkum edildi. Şener hakkında HDP'liler suç duyurusunda bulunmuş ayrıca tazminat davaları açılmıştı.

Büyütmek için resme tıklayın

Haber Global canlı yayınında HDP’lilere ‘Şeref yoksunu’ ifadelerini sarf ederek hakaret eden Hürriyet gazetesi yazarı Nedim Şener’in, tazminat ödemesine hükmedildi.

BirGün‘de yer alan habere göre, canlı yayındaki sözleri sonrası HDP, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, Şener’in ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama, nefret ve ayrımcılık, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi ve tehdit’ suçlarını işlediği belirtilmişti.

‘NEFRET SUÇU İŞLEDİ’

Suç duyurusunda şunlar kaydedilmişti: “Şüphelinin ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan sözleri müvekkillerde olduğu gibi toplumun büyük bir kesiminde ve özellikle Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy veren ve vermeyi düşünen herkeste büyük bir infial yaratmış, rencide etmiştir.”

Şener’in konuşmasının bir bütün olarak nefret ve ayrımcılık, aşağılama, tehdit, hakaret, siyasi tercihleri ve düşünceleri nedeniyle seçmenin kınanması gibi birçok suçu içerdiğine dikkat çekilmişti.

ŞENER: İTİRAZ EDECEĞİM 

Şener, bugünkü yazısında yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildiğini ancak tazminat davasında farklı bir karar çıktığını çıktığını yazdı. HDP’li Filiz Kerestecioğlu’nun açtığı davada, 15 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildiğini anlatan Şener, buna itiraz edeceğini de yazdı.

18 Nis 2024 - 00:31 - Gündem