Tepki çekmişti: Askeri üniformayla servis yapılan restoranda üç gözaltı

Beyoğlu Belediyesi, ilçedeki bir restoranda askeri üniformayla servis yapılan restoranın Turizm İşletme Belgesi ile Turizm İşletme Plaketi ve Açık Alkollü İçki Satış Belgesi’nin geri alındığını duyurdu.

Büyütmek için resme tıklayın

İstanbul’da bir restoranda üniformayla servis yapılmasıyla ilgili üç kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da bir restoranda askeri üniforma ile servis yapıldığı anlara ait görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Tepki çeken görüntülerin ardından inceleme başlatıldı.

Yapılan çalışmalarda iş yerinin Beyoğlu Hüseyinağa Mahallesinde faaliyet gösterdiği ve Türkiye vatandaşı A.K.’ye ait olduğu belirlendi. Videoda askeri üniforma ile servis yapan kişinin ise işletmede çalışan Y.J. olduğu tespit edildi.

ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI

Olayla ilgili işletme sahibi A.K., işletme mesul müdürü A.G. ile görüntülerde üniforma ile servis yapan çalışan Y.J. gözaltına alındı.

Konuyla ilgili İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Şüphelilerle ilgili ‘ Türk Milletini, Cumhuriyeti, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama’ suçundan adli işlem başlatılmıştır. Çalışmaların devamında, işletme içerisinde oturum izinleri olmadığı belirlenen ve sigortasız olarak çalıştıkları tespit edilen M.I. , A.R. ,H.M.Y.A. isimli yabancı uyruklular muhafaza altına alınmış ve sınır dışı işlemleri başlatılmıştır. Ayrıca olayın meydana geldiği iş yerinin ‘Turizm İşletme Belgesi’ iptal edilmiştir” denildi.

Öte yandan konuyla ilgili bir açıklama da Beyoğlu Belediyesi’nden geldi.

Yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Son günlerde muhtelif sosyal medya platformlarında paylaşılan ve kamuoyuna mal olan konuya ilişkin gerekli ön çalışmalar yapılmıştır. İstanbul Valiliği’nin ‘Türk milletini, cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçundan adli işlem başlattığı işletmeyle ilgili Belediyemiz tarafından inceleme başlatılmıştır. Söz konusu işletmenin, Turizm İşletme Belgesi iptal edilmiş olup, Turizm İşletme Plaketi ve Açık Alkollü İçki Satış Belgesi ekiplerimizce teslim alınmıştır. İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Kaymakamlığı ile işbirliği halinde ve titizlikle yürüttüğümüz sürecin neticesi, tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

17 Nis 2024 - 23:28 - Gündem