Meteoroloji uzmanı tarih verdi: Sıcaklıklar mevsim normallerinin 6-10 derece üzerine çıkacak

Ülke genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin 6-10 derece üzerine çıkacak. Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, "Bu hafta en yüksek sıcaklıklar, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görülecek. Sıcaklıkların Adana'da 32, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 30-31 dereceye kadar çıkmasını bekliyoruz" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

METEOROLOJİ UZMANI TARİH VERDİ: SICAKLIKLAR MEVSİM NORMALLERİNİN 6-10 DERECE ÜZERİNE ÇIKACAK

Hava sıcaklıkları bu hafta ülke genelinde mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyredecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, ülke genelindeki hava durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hafta sonuna kadar yüksek sıcaklıkların devam edeceğini belirten Çelik, "Bu hafta sıcaklıklar, yurt genelinde mevsim normallerinin 6 ila 10 derece kadar üzerinde seyredecek. Hafta sonu sıcaklıklar 4-5 derece düşecek ancak hala mevsim normallerinin üzerinde olacak" diye konuştu. En yüksek sıcaklıkların Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görüleceğini bildiren Çelik, sıcaklıkların Adana'da 32, Güneydoğu Anadolu'da 30-31 dereceye kadar çıkmasını beklediklerini dile getirdi. Çelik, buralarda sıcaklıkların ilçe bazlı daha da yükselebileceğini söyledi.

BAZI BÖLGELERDE YAĞIŞ GÖRÜLECEK: Batı bölgelerinde ısınmaya bağlı aralıklarla yağış beklendiğini ancak bunun gün boyu sürmeyeceğini belirten Çelik, Kıyı Ege ve Kuzey Ege'de kısa süreli sağanak geçişinin olacağını ifade etti. Çelik, hafta sonu ise kuzeybatı bölgelerinin tamamında yağış görüleceğini, Marmara, Ege, İç Anadolu'nun kuzeyi ve Batı Karadeniz'de yağış beklendiğini aktardı.

3 BÜYÜKŞEHİRDE HAVA DURUMU: Cengiz Çelik, Ankara'da cumartesiye kadar yağış beklenmediğini, sıcaklıkların hafta içi 26-28 derece civarında olacağını, hafta sonu ise 22 dereceye düşeceğini bildirdi.

Perşembe ve cuma günü İstanbul'da kısa süreli, gök gürültülü sağanak beklendiğini dile getiren Çelik, "Sıcaklıklar mevsim normallerinin 6-7 derece üzerinde olacak. Hafta sonu ise 19-20 dereceye kadar düşecek" dedi. Çelik, İzmir'de gelecek 3 gün boyunca kısa süreli sağanak geçişi beklendiğini, sıcaklıkların hafta sonuna doğru 4-5 derece düşeceğini ancak yine de mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini söyledi.

16 Nis 2024 - 19:02 - Gündem