İran İsrail’e ‘beklenen’ saldırıyı başlattı

Şam’daki konsolosluk binasına vuran İsrail’e karşı ‘misilleme’ saldırılarına başlayacağını ilan eden İran, İsrail’e insansız hava araçları (İHA) ve füzelerle saldırı başlattı.

Büyütmek için resme tıklayın

İsrail, 1 Nisan’da İran’ın Şam’daki konsolosluğunu vurmuştu. Aralarında iki üst düzey komutanın da bulunduğu yedi Devrim Muhafızları subayı hayatını kaybetmişti.

İran’ın bu nedenle kısa sürede ‘misilleme’ saldırılarına başlayacağı belirtiliyordu. Ve beklenen oldu.

İran İsrail’e doğru çok sayıda İHA fırlattı. İran Devrim Muhafızları Ordusu paylaştığı açıklamada “İsrail’e onlarca füze ve insansız hava aracıyla operasyon başlattık” dedi.

İran resmi haber ajansı IRNA, daha sonra füzelerin de ateşlendiğini bildirdi.

Saldırıyı doğrulayan İsrail ordusu, İHA’ların saatler sonra ülkeye varacağını, hazırlıklarının tam olduğunu duyurdu.

İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani, İsrail’in İran’a saldırması için hava ve kara sahasını açan ülkelere kararlılıkla cevap verileceğini belirtti.

Komşu ülkelerde alarm

Lübnan, İran’dan İsrail’e yönelik başlatılan İHA saldırılarının ardından hava sahasını kapattığını duyurdu.

Beyaz Saray, İran’ın İsrail’e hava saldırısı başlattığını, İsrail’e desteklerinin ‘sarsılmaz’ olduğunu duyurdu.

Saldırı bir seferlikti iması

İran’ın New York’taki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği, X hesabındaki paylaşımda, saldırının şimdilik sonuçlandığını kaydetti:

“Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın meşru savunmaya ilişkin 51’inci maddesi uyarınca başlatılan İran’ın askeri harekatı, Siyonist rejimin Şam’daki diplomatik binalarımıza yönelik saldırısına misilleme amacıyla düzenlendi.

Böylece konunun kapandığı düşünülebilir. Ancak İsrail rejiminin bir hata daha yapması durumunda İran’ın tepkisi çok daha sert olacaktır.”

THY ve Pegasus seferleri iptal

Bu arada Türk Hava Yolları (THY) ile Pegasus Havayolları’nın bu gece ve yarın İran, Ürdün, Irak ve Lübnan’a yapacağı seferler iptal edildi.

# Türk

14 Nis 2024 - 12:26 - Gündem