Vize serbestliği kaldırılmıştı: Türkiye, 20 Nisan'dan itibaren Tacikistanlıları deport edecek

Moskova'da yaşanan terör saldırısı ardından teröristlerin Tacikistan uyruklu olduğu ortaya çıkmıştı. Türkiye de yakın zamanda Tacikistan'a vize serbestliğini kaldırdığını duyurdu.

Büyütmek için resme tıklayın

Moskova'da terör saldırısını gerçekleştiren Tacikistan uyruklu kişiler ardından Türkiye de Tacikistan ile vize serbestliğini kaldırdığını duyurdu. Sputnik'e konuşan Türk diplomatik kaynakları, Türk yetkililerin 20 Nisan'dan itibaren ülkeden ayrılmayan Tacik uyruklu kişilerin ülkeden sınır dışı edileceğini Tacikistan yetkililerine ilettiğini belirtti.

Türk yetkili, "Tacikistanlı yetkililere 6 Nisan'da diplomatik kanallardan resmi olarak 20 Nisan'dan itibaren Tacik vatandaşlarına vize serbestliğini durdurduğumuzu ilettik" dedi. 

2021'den itibaren Tacikistan vatandaşları Türkiye'ye vizesiz bir şekilde girip 90 gün boyunca kalabiliyordu.

Önceki gelişmeler:

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, Tacikistan vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları seyahatlerinde uygulanan vize muafiyetinin kaldırıldı. Tacikistan buna karşılık verebileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre Tacikistan’ın umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları seyahatlerinde vize mecburiyeti getirildi.

Karar 6458 sayılı Yabacılar ve Uluslararası Koruma Kanunun 18 maddesi gereğince alındı.

Karar'da şu ifadeler yer aldı:

"Tacikistan'in umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarının Türkiye'ye yapacakları seyahatlerinde uygulanan vize muafiyetinin kaldırılmasına, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 18 inci maddesi gereğince karar verilmiştir."

Kararın, Moskova'da Crocus City'deki terör saldırısını gerçekleştirdikleri açıklanan Tacikistan vatandaşı bazı sanıkların, bu eylemden önce Türkiye'ye gidip geldiklerinin açıklanması ve bu konuda Rusya basınında çok sayıda haber çıkmasından sonra alınması dikkati çekti.

Bu arada Tacikistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Duşanbe’ye Tacikistan vatandaşlarına uygulanan vize muafiyetinin kaldırıldığına dair resmi bir bildirimde bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada, Tacikistan'ın karşılıklılık ilkesi uyarınca Türk vatandaşlarına yönelik vize zorunluluğu getirme konusunu değerlendirdiği kaydedildi.

08 Nis 2024 - 20:36 - Gündem