HSK, Abdullah Zeydan'ın memnu haklarını iade eden mahkemeyle ilgili inceleme başlattı

Van'da yaşanan mazbata krizinin ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu Abdullah Zeydan'ın 'Memnu hakların iadesi'ne karar veren mahkeme hakkında inceleme başlattı.

Büyütmek için resme tıklayın

Yüksek Seçim Kurulu, DEM Partili Abdullah Zeydan'ın Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi ardından, il seçim kurulu tarafından adaylığının iptali ve mazbatasının AKP adayına verilmesine yönelik itirazını gündemine aldı.

YSK, il kurulunun kararını iptal ederek, mazbatanın Zeydan'a verilmesine karar verdi.

Bu kararın ardından hakarete geçen Hakim ve Savcılar Kurulu, Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının iadesi kararını veren Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi hakkında inceleme başlattı.

Karar 4 Nisan'da verilmişti

Avukat Mahsuni Kahraman, bir yıl önce “örgüt propagandası yapmak” suçlamasından mahkumiyet kararı aldığı için seçme ve seçilme hakkı elinden alınan Abdullah Zeydan için Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi 4 Nisan 2023’te yasaklanmış haklarının geri verilmesine, temyiz yoluna başvurma olanağının bulunduğuna, süresinde temyiz yoluna başvurulmadığı takdirde kararın kesinleşeceğine hükmetti.

Mahkeme tarafından verilen memnun haklarının iadesine itiraz olmayınca, karar 25 Nisan 2023’te kesinleşti. Mahkeme de karar tutanağını avukat Mahsuni Kahraman’a teslim etti. Abdullah Zeydan, Van Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı başvurusunda, istenen belgelerle birlikte memnu hakların iadesi ve kesinleşmiş kararı da YSK’ye teslim etti. Zeydan’ın belge ve evraklarını inceleyen YSK, şubat ayında açıkladığı kesin aday listesi ile Zeydan’ın başvurusunu kabul etti.

Ne oldu?

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), seçimleri yüzde 55 oy alarak kazanan Abdullah Zeydan’ın seçilme yeterliliğinin düşürülerek Van İl Seçim Kurulu tarafından mazbatanın 28 puan farkla kaybeden AKP’li aday Abdulahat Arvas’a verilmesine itiraz etmişti.

Bu süreçte Van’da neredeyse ara verilmeksizin protestolar gerçekleştirildi. DEM Parti de Van İl Seçim Kurulu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının geri alınarak mazbatanın AKP adayı Abdulahat Arvas’a verilmesine ilişkin kararın iptali için YSK’ye başvuruda bulundu.

YSK, oyçokluğuyla itirazı kabul ederek mazbatayı DEM Parti adayına verdi.

04 Nis 2024 - 15:54 - Gündem