AKP'li Belediye Başkanından ayrımcı söylem: Affedersiniz Alevi

Hatay'ın Hassa ilçesinde belediye başkanlığı seçimin kazanan AKP'li Selahattin Çolak, kendisine oy vermeyenlere ve Alevilere yönelik ayrımcı ifadeler kullandı. Çolak, daha sonra disiplin kuruluna sevk edildi.

AKP'li Belediye Başkanından ayrımcı söylem: Affedersiniz Alevi
AKP'li Belediye Başkanından ayrımcı söylem: Affedersiniz Alevi
Video için play'e tıklayın

AKP'nin Hassa Belediye Başkanlığı'nı kazanan Selahattin Çolak, seçim sonrası yaptığı konuşmada, "Samandağ, Arsuz, Defne blok olarak oraya geçti. Bizim içimizde de var Samandağlılar onlara da yazıklar olsun. Biz milliyetçi, muhafazakar insanlar olarak Samandağ'ın Alevi'si afedersin blok gidiyor, neredeyse yüzde 100. Onlarla da yarın bir gün hesaplaşacağız" dedi.

AKP Hatay İl Başkanı Mustafa Erdoğan, seçimde Hassa Belediye Başkanlığı’nı kazanan Selahattin Çolak’ın kullandığı ifadeler nedeniyle disiplin kuruluna sevk edildiğini açıkladı.

AKP İl Başkanı Mustafa Erdoğan, “Hassa Belediye başkan adayı Selahattin Çolak, Hassa ilçesinde bir konuşma esnasında sarf ettiği ifadeler nedeniyle partimiz tarafından disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da AK Parti olarak toplumumuzun her kesimini kucaklayan siyaset anlayışımızdan ve dilimizden asla taviz vermeyeceğimizi ifade eder, Hatay’ımızın kadim hoşgörü ve kardeşlik iklimini hassasiyetle koruyacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla bildiririz” dedi.

"Özür diledi"

Tepkilerin ardından Facebook hesabından açıklama yapan Selahattin Çolak, Alevilerden özür diledi.

Çolak, "Seçim akşamı Hassa’da yaptığım bir konuşmamda kastı aşan talihsiz beyanlarım yüzünden çok üzgünüm. Bu sözlerimden dolayı Samandağlı hemşerilerim başta olmak üzere tüm Alevi kardeşlerimizden çok özür dilerim" dedi.

Hoşgörü ve kardeşliğin siyasetin üstünde olduğunu belirten Çolak, "Hatay’ımızın hoşgörü, kardeşlik ve beraberliği tüm siyasi sonuçların ve makamların üstündedir. Kurulduğu günden beri toplumumuzun her kesimini hoşgörü ve birliktelikle kucaklayan, 85 milyon vatandaşımızın tamamını kardeş bilen AK Parti ailemizden ve Cumhur İttifakı tabanımızdan da bu üzücü ve talihsiz bir açıklamalarım dolayısıyla karşı karşıya kaldıkları durum için özür diliyorum" diye konuştu. 

03 Nis 2024 - 09:59 - Gündem