Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 12 yıl sonra Irak'ı ziyaret edeceği duyuruldu

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın nisan ayı bitmeden Irak'a bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi. Erdoğan 2012 yılında Başbakan olarak ziyarette bulunmuştu.

Büyütmek için resme tıklayın

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bulunan Yıldız, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliğinin yanı sıra Yunus Emre Bağdat Kültür Merkezini de ziyaret eden Yıldız, yarın Bağdat'ta Iraklı yetkililerle temaslara başlayacağını ifade etti.

Yıldız, "Yarın Irak Dışişleri Bakanlığındaki muhataplarımızla görüşmelerimiz olacak ve ilişkilerimizi gözden geçireceğiz. Önümüzdeki dönemde yapılacak olan bakanlar toplantısı ve Cumhurbaşkanımızın ziyaretine hazırlıklar yapacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nisan ayı bitmeden Irak'ı ziyaret edeceğini aktaran Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız, şöyle konuştu:

"Planlama ve hazırlıklara göre ziyaret (Cumhurbaşkanı Erdoğan) nisan ayı bitmeden olacak. Cumhurbaşkanımızın en son Başbakan iken 2012 ziyaretinde ben buradaydım. Arada çok devlet ziyareti niteliğinde olmayan Ankara'da Başbakanlarla (Iraklı) görüşmeler oldu. Bu ziyaretin de (Cumhurbaşkanı Erdoğan) artık zamanı geldi ve nisan bitmeden de olacak inşallah."

12 yıl aradan sonra Irak'a gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyaretine ilişkin planlama ve hazırlıklara göre, Nisan ayı bitmeden gerçekleşeceğini aktaran Yıldız, Erdoğan'ın daha önce 2012 yılında Başbakan olarak ziyarette bulunduğunu hatırlattı. Yıldız, bu ziyaretin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak'a yapacağı ilk resmi ziyaret olacağını ve Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesine katkı sağlayacağını belirtti.

13 Mar 2024 - 12:55 - Gündem