TŞOF’de 105 milyon TL’lik vurgun iddiası

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nda (TŞOF) yaklaşık 105 milyon liralık yolsuzluk tespit edildi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu dahil 11 kişi hakkında dava açıldı. TŞOF’nun, bakanlığa daha az para vermek için kanuna göre gider olarak gösterilmemesi gereken şeyleri de gider olarak gösterdiği ileri sürülüyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Diken’den Ayşegül Kasap’ın haberine göre, kurum içinden gelen şikayet dilekçesinde ‘dolandırıcılığın organize biçimde’ yapıldığı öne sürüldü. Bilirkişi heyeti, şüphelilerin yasaya aykırı yapılan işlemleri göz ardı ederek yolsuzlukta payı olduğunu raporladı.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 131’inci maddesine göre ülke çapında araç plakalarının üretim, dağıtım, satış ve basımı TŞOF’un tekelinde. Kurum buradan elde ettiği gelirin yüzde 60’ını İçişleri Bakanlığı Merkez Saymanlığı’na yatırmak zorunda. Ama TŞOF, bakanlığa daha az para vermek için kanuna göre gider olarak gösterilmemesi gereken şeyleri de gider olarak göstermiş. Bu nedenle kuruma karşı fon davaları açıldı.

Avukat, zimmetine 19,3 milyon TL geçirmiş!

Davaları TŞOF adına takip eden avukat Burcu Gökdağ’ın bu süreçte icra dosyaları üzerinden kurumu dolandırarak, 19 milyon 318 bin 37 lira 80 kuruşu zimmetine geçirdiği belirtildi. Bu nedenle müfettişler kurum zararının gerçek bedelini ölçmek için ödemelerin yapıldığı günün Merkez Bankası döviz satış kurunu esas alarak ABD dolarına çevirdi. Buna göre kurumun uğradı zarar 3 milyon 307 bin 469 dolar (105 milyon 706 bin 709 lira) olarak hesaplandı.

Gökdağ ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlamalarından 2022 yılında tutuklandı. Gökdağ’ın avukatı tüm işlemlerden kurumun haberdar olduğunu savunarak, “İddialar ahlaki olmayan bir yapının müvekkilim vasıtasıyla aklanmasına yöneliktir.” dedi.

Taksiciler Odası Başkanı da şüpheliler arasında

Ankara’da başsavcılık kurumdaki yolsuzlukla ilgili şüpheliler hakkında soruşturmaya devam ederken TŞOF Başkan Vekili Mehmet Yiğiner başsavcılığa şikayet dilekçesi verdi ve yolsuzluğun ‘organize’ olduğunu öne sürdü. Başsavcılığın ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlamasıyla yargılanmasını istediği şüphelilerin isimlerin arasında İstanbul Taksiciler Esnaf Odası başkanı Eyüp Aksu, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın ve TŞOF’un Genel Sekreter ve Genel Sekreter Yardımcıları Enver Yaniçeri, Mehmet Nesip Kemaloğlu ve Zerrin Boztaş da var. Diğer isimler ise şöyle: Aziz Fatih Yılmaz, Filiz Ercan, Heşar Haşimoğlu, Mehmet Tiryakioğlu, Oktay Nuhoğlu, Ümit Kılıçaslan. Şüpheliler haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

8 yıl yasal zorunluluk görmezden gelindi

Şüpheliler suçlamaları kabul etmese de bilirkişi raporu yapılan yolsuzlukta şüphelilerin de payı olduğunu belirtti. Bilirkişi heyeti raporu şöyle: “Denetim Kurulu tarafından söz konusu nakit iş avanslarının banka aracılığıyla yapılmadığının çok basit incelemeyle tespit edilmesi mümkünken, finans kanallarıyla ödemelerin yapılması yasal zorunlulukken yaklaşık sekiz yıldır bu işlemlerin yapıldığı ortadayken bu işlemlerin göz ardı edilmesi kurumun zararının meydana gelmesinde ana etken olup 2014-2022 yılları arasında denetim kurulu üyeleri Oktay Nuhoğlu, Aziz Fatih Yılmaz, Mehmet Tiryakioğlu, Heşar Haşimoğlu, Eyüp Aksu’nun, denetim görevlerini ilgili yasa ve yönetmeliklere göre yerine getirmedikleri başka değişle görevlerini yapmadıkları tespit edilmiştir.”

Teftiş ve bilirkişi raporlarını inceleyen başsavcılık ‘şüphelilerin mahkemede yargılanarak cezalandırılması’nı talep etti.

11 Mar 2024 - 09:00 - Gündem