‘Gurbetçi Şaban’ filmi gerçek oldu: Nüfusuna geçirdiği 24 çocukla Almanya’yı 1,5 milyon Euro dolandırdı

Gurbetçi Şaban filmi gerçek oldu. Almanya’daki yasal boşluktan yararlanan bir kişi nüfusuna geçirdiği çocuklarla sosyal yardım adı altında devleti 1,5 milyon Euro dolandırdı.

Büyütmek için resme tıklayın

Almanya’da sahte babalık ya da “çapa çocuk” adı verilen yöntemlerle binlerce kişi yasal yollardan ülkeye giriş yapıyor.

Yıllardır Almanya’da yaşayan Nijerya asıllı Jonathan A. ülkedeki yasal boşluktan yararlanarak aile birleşimi adı altında ülkeye getirdiği onlarca çocuk için oturma izni ve sosyal yardım aldığı ortaya çıktı.

Gurbetçi Şaban filmi akıllara geldi

Jonathan, farklı annelerden olan ve çoğu Nijeryalı olan 24 çocuğu kendi çocuğu olarak tanıtarak Alman devletinin yoksullara verdiği bütün sosyal yardımlardan faydalandığı tespit edildi.

1,5 milyon Euro zarara uğrattı

ARD-Kontraste ve rbb24’ün araştırmasına göre, aile birleşimi yoluyla ülkeye gelip sosyal yardımları alan Nijeryalı Jonathan A. Alman devletine şimdiden yaklaşık 1,5 milyon Euro zarara uğrattı.

“Kontrol edemiyoruz”

Alman göçmenlik makamları, ülkeye gelen göçmenlerin merkezi bir medeni durum kaydı olmadığından, nüfus daireleri bir erkeğin kaç çocuğu olduğunu kontrol etmekte zorlandıklarını ve bu tür vakaları kontrol edemediklerini itiraf etti.

Yasal boşluktan yararlanıyorlar

Arnsberg bölge hükümetinde göç uzmanlığı yapan Axel Boshamer, “Sahte babalık, aslında Almanya’da kalma ihtimali olmayan insanların kalmasına izin vermek anlamına geliyor. Bu insanlar bunun için genellikle sahte babalığı üstlenen kişiye para ödemeye hazır. Babalık onayının kötüye kullanılması yasalar tarafından açıkça cezalandırılmıyor. Bu durum, bu erkeklerin para karşılığında kadın ve çocuklar için ikamet hakkı yaratmalarına olanak sağlıyor” dedi.

150 milyon Euro zarar

Almanya Federal İçişleri Bakanlığı, 2017 yılının başlarında bu tür istismar vakalarının vergi mükelleflerine yıllık yükünün 150 milyon Euronun üzerinde olduğunu tahmin ediyor.

29 Şub 2024 - 16:03 - Gündem