CHP’li Budak’tan ayrıştırıcı söylemlere sert tepki "Didimlilik kimliğinde buluşalım”

Bu dönem CHP Didim Belediye Başkan Aday Adayı olmasıyla dikkatleri üzerine çeken Başak Kamacı Budak, ilçede bazı kesimlerin mezhep/ etnik köken ve hemşehricilik eksenleri üzerinden yürüttüğü ayrıştırıcı söylemlere karşı çıktı.

Büyütmek için resme tıklayın

Didim’in demografik yapısına ilişkin manipülatif bilgiler yayıldığına dikkati çeken Budak, Didim’in 2023 yılı Nüfus İstatistikleri üzerinden de çarpıcı verileri paylaştı.

Geride kalan adaylaşma sürecinde CHP Didim Belediye Başkan Aday Adayı olarak geniş kesimlerden destek gören Başak Kamacı Budak, ilçede bir süredir nüfus ve kimlik üzerinden siyaset yapan bazı kesimlere ince göndermede bulundu. Alevi ve Kürt vatandaşların da yoğunlukta olduğu ilçede 70 farklı il kütüğüne kayıtlı vatandaşın yer aldığı listeyi paylaşan Budak, Didim’de Aydın kütüğüne kayıtlı Didimlilerin 1. Sırada olduğuna dikkat çekti. “Didim'in gerçeklerini yok sayanlara ve bizleri ayrıştırmaya çalışanlara karşı ortak bir kimlikte; Didimlilik kimliğinde buluşalım” diyen Budak, CHP’nin adayı Hatice Gençay ve birlikte hareket ettiği bazı siyasilere de isim vermeden bazı eleştiriler yöneltti.

“BENİM TARAFIM HER ZAMAN DİDİM OLDU”

CHP’li Budak Didim’de adete gündem olan büyük ses getiren konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Sevgili Didimli Hemşehrilerim, Siyaset ve Kent Yönetimi Bilimsel Verilerle Yapılır. Kentlerin gerçekliklerini ve ihtiyaçlarını/beklentilerini yok sayan hiçbir anlayış, hizmet üretemez. Ortaya sadece kaos çıkar.Siyaset arenasında, Didim'in demografik yapısına ilişkin çok sayıda manipülatif bilgi geziyor. Siyasi ikbal uğruna, mezhep/ etnik köken ve hemşehricilik eksenleri üzerinden yürütülen bu ayrıştırıcı söylemlerin; Didim'e ve geleceğimize zarar verdiğini, artık hepimiz sohbetlerimizde yüksek sesle konuşur hale geldik. Didim'de yaşayıp, Didim'in kaderinin ve geleceğinin belirlenmesinde müdahalelerde bulunarak, nüfus ve kimlik üzerinden siyaset yapan, kim olursa olsun, hangi partiden olursa olsun; benim tarafım her zaman DİDİM oldu ve olmaya da devam edecek. Benim için siyaset bir yana, Didim bir yana.

NÜFUS TİCARETİ YAPANLARI ELEŞTİRDİ

Didim'e kim ihanet ederse, kim kirli emelleri için Didim'i pazarlık konusu yapar ve yok sayarsa kişisel olarak korkusuzca karşısında olurum. Ata-dede toprağım memleketim Didim'in, ülkemizin 81 ilinden gelerek burada yaşama iradesi göstermiş her bir ferdi ile birlikte bir Barış Kenti olması için; tüm ayrıştırıcı söylemlere karşı durmaya devam edeceğim. Kendini Didim'e ait hissetmediği halde, kimliklerini dayatarak Didim'in değil kendi çıkarlarının peşinde koşanların "nüfus ticareti" yaparak, "biz şu kadarız", "Didim'in yerlisi kalmadı, bitti" gibi ve daha aşağılayıcı söylemlerle; bu toprakta doğmuş büyümüş, kahrını çekmiş evlatlarına saygısızlık yapılmasına da hiçbir Didimlinin meydan vermemesi gerektiğini düşünüyorum.

“DİDİM İÇİN KAYGILANAN HERKES DİDİMLİDİR”

Bu duygu ve düşüncelerle, gerçek Didim Demografisini konuşmanın zamanı geldiğine inanıyorum. Çünkü; maalesef kirli yollarla siyaset yapmayı tercih eden bazı kişilerin, yarattıkları algı operasyonları, Didim'in gerçeklerini görünmez hale getirdi. O yüzden; sizi, algılar ve manipülasyonlar yerine hakikate davet ediyorum. Bilimsel verilerle konuşalım. Didim'in gerçeklerini yok sayanlara ve bizleri ayrıştırmaya çalışanlara karşı ortak bir kimlikte; Didimlilik kimliğinde buluşalım. Kendini Didim'e ait hisseden, bu memleketin geleceği için kaygılanan herkes Didimlidir. Ama herkesten önce, bu kente sahip çıkması gerekenler, başka gidecek yeri olmayan bu topraklarda doğmuş, büyümüş, ata-dede mezarları burada olanlardır.

“TÜM DİDİM'İ GERÇEKLERE DAVET EDİYORUM”

Yaratılan Didim algısı ve yalan yanlış "biz çok kalabalığız" söylemleri ile kendini güçsüz, azınlıkta kalmış hisseden Didimlilerin konfor alanlarından çıkıp, sessizliklerini bozma zamanıdır! Şimdi sizlerle TÜİK'in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2023 Resmi Verilerine Göre "Kayıtlı Olunan Kütüğe Göre Didim Nüfus İstatistikleri"ni paylaşmak istiyorum. Bu veriler ışığında Didim ile ilgili siyasi, sosyolojik vs. değerlendirmelerinizi yapın lütfen. Mesele kimin çok, kimin az olduğu meselesi değil. Mesele ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, Didim üzerinde tahakküm kurmaya çalışan kendini siyasetçi zanneden hokkabazlara karşı hep birlikte Didimli olabilmeyi başarmak, bu şehri sevmek, kendini bu şehre gerçekten ait hissetmek. Hepinizi Seviyorum ve Tüm Didim'i Gerçeklere Davet Ediyorum...”

28 Şub 2024 - 13:24 - Gündem