Çin istihbaratına çalışan 7 casus İstanbul’da gözaltına alındı

MİT ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen operasyonda, casusluk faaliyetleri yapan 7 kişi yakalandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığı (İKK) ve İstanbul Bölge Başkanlığı’nın işbirliğiyle gerçekleştirilen operasyonda, dış istihbarat servisleri adına casusluk faaliyeti yaptığı tespit edilen 7 kişi yakalandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun yürüttüğü soruşturma kapsamında, Çin istihbarat servislerine bilgi sağladığı belirlenen şüphelilere yönelik operasyon düzenlendi. Bu operasyon, MİT ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirildi.

YAKALANANLAR VE ELE GEÇİRİLENLER

Operasyon sonucunda yakalanan 7 şüpheliye ait çok sayıda dijital materyal, yüklü miktarda para ve ruhsatsız tabanca ile fişekler ele geçirildi. Toplamda 11 bin 145 avro, 105 bin 713 dolar, 3 bin 410 riyal ve 14 bin 150 lira para, 2 adet ruhsatsız tabanca ve 51 adet fişek bulundu.

ŞÜPHELİLERİN FAALİYETLERİ

Yakalanan şüphelilerin, Çin Halk Cumhuriyeti İstihbarat unsurları ile temas halinde oldukları ve Türkiye’de yaşayan Türkistan kökenli kişilerin ileri gelenleri ile Doğu Türkistan dernekleri ve kuruluşları hakkında bilgi topladıkları tespit edildi. Ayrıca, topladıkları bilgi ve belgeleri Çin Halk Cumhuriyeti istihbarat unsurlarına aktardıkları belirlendi.

Bu operasyon, Türkiye’nin milli güvenliğini koruma ve dış istihbarat tehditlerine karşı koyma çabalarının bir parçası olarak önemli bir adımı temsil etmektedir.

23 Şub 2024 - 10:42 - Gündem