AYM Başkanlığı için kulislerde İrfan Fidan ismi geçiyor

Anayasa Mahkemesi’nde üç dönemdir başkanlık yapan Zühtü Arslan’ın görev süresi 20 Nisan 2024’te sona erecek. Başkanlık için ise kulislerde İrfan Fidan ismi geçiyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Anayasa Mahkemesi’nde üç dönemdir başkanlık yapan Zühtü Arslan’ın 12 yıllık AYM üyeliği görev süresi 20 Nisan 2024’te sona erecek. AYM İçtüzüğü gereği, Yüksek Mahkeme’ye veda edecek olan Arslan’ın son görevi, başkanlık seçim sürecini yönetmek olacak.

T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre içtüzük doğrultusunda başkanlık seçimi süreci, yarın başlıyor. Kulislerde, son seçimde ismi AYM Başkanlığı için geçen ancak sürpriz biçimde Arslan karşısında seçimi kaybeden eski İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan’ın yeni AYM Başkanı olabileceği konuşuluyor.

BU SEÇİMDE DAHA ŞANSLI

Fidan, 2 Şubat 2023’te yapılan AYM Başkanlığı seçiminde de favori gösteriliyordu. Ancak AYM üyeleri tercihlerini iki dönem başkanlık yapan Arslan’dan yana kullandı. Fidan’ın, bu seçimde öncekine göre daha şanslı olduğu belirtiliyor.

GÖKCAN VE ÖZKAYA DA ÖNE ÇIKIYOR

Öte yandan kulislerde konuşulan isimlerden diğerleri de Kadir Özkaya, Hasan Tahsin Gökcan ve Selahaddin Menteş.

Buna karşılık, AYM Başkanvekilleri Hasan Tahsin Gökcan ile Kadir Özkaya’ya da yüksek oy çıkabileceği belirtiliyor. Her iki ismin görev süreleri 2026’da dolacak. Kulislerde sürpriz olarak gösterilen bir isim de Selahaddin Menteş. Menteş, daha önce OHAL Komisyonu Başkanlığı da yaptı.

GİZLİ OY İLE SEÇİM

AYM İçtüzüğü’ne göre, Başkanın belirlediği günde, AYM üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla dört yıl için yeni başkan seçiliyor.

EN AZ 8 ÜYENİN OYUNU ALAN KİŞİ BAŞKAN OLACAK

12 yıllık görev süresi bitecek olan Arslan dışındaki tüm üyelere seçimde oy verilebilecek. 15 üyeli mahkemede en az 8 üyenin oyunu alan isim başkan seçilecek. Bir üye bu oy sayısına ulaşana kadar seçim devam edecek. Arslan’ın da seçimde oy kullanma hakkı bulunuyor. 

20 Şub 2024 - 10:51 - Gündem