İYİ Parti'de suikast girişimi! GİK Üyesi'nin eşinden İlçe Başkanını 'öldürün' talimatı

İYİ Parti Manavgat eski İlçe Başkanı Hüseyin Ergen, geçtiğimiz yıl silahlı saldırıya uğramıştı. Gazeteci İsmail Saymaz, Ergen'e silahlı saldırı düzenleyen ismin İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Ayşen Kurt'un eşi Yahya Kurt olduğunu açıkladı.

Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti eski İlçe Başkanı Hüseyin Ergen, 31 Ocak'ta Side Mahallesi'ndeki evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda ayağından yaralanmış, gözaltına alınan 6 şüpheliden 2'si 10 Şubat'ta tutuklanmıştı. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, İYİ Partinin eski ilçe başkanının evinin önündeki silahlı saldırıda yaralanmasıyla ilgili soruşturma kapsamında eylemde kullanılan aracın tespit edilerek sürücü ve silahı kullanan şüphelinin aynı gün gözaltına alındığı bildirmişti.

Gazeteci İsmail Saymaz, Antalya'da İYİ Parti'nin eski ilçe başkanına yönelik silahlı saldırıya ilişkin soruşturmayı köşesine taşıdı. Saymaz'ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

"İYİ Parti Manavgat eski İlçe Başkanı Hüseyin Ergen, geçen 31 Ocak'ta aracıyla Side'deki evine girmek üzereyken bir saldırgan silahını camdan içeriye doğrulttu. Tetiğe bastıysa da... Silah tutukluk yaptığı için ateş edemedi. Saldırgan 50 metre kadar uzaklaştıktan sonra hızla geri döndü. Ergen'in arkasından yedi ek sıktı. İki kurşun Ergen'in bacaklarına isabet etti. Saldırı sonrası açıklama yapan Ergen, "Son zamanlarda siyasette yaşadığı problemlerin bu tatsız olayın sebebi olduğunu" söyledi. Ergen azmettiricisini biliyordu.

İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi Ayşen Kurt, belediye başkan adayı olmak istiyordu. İlçe Başkanı Ergen, adaylığa karşıydı. Sosyal medya da Kurt için ağır ifadeler kullanıyordu. İddiaya göre Ayşen Kurt'un eşi Yahya, Ergen'i öldürtmeye karar verdi. Geçen yıl aralık ayında azmettirici Ahmet Çelik'i arayarak oteline çağırdı. Yaptıkları görüşmede Çelik'e "Ergen, eşimin namus ve şerefine ilişkin yazılar paylaşıyor. Öldürülmesi lazım" dedi. Çelik ise Ergen'in ilçe başkanı olduğunu hatırlatarak "siyasi tarafa çekilebilir" diye karşılık verdi. Kurt, "görevden aldırabilirim" diye konuştu. Çelik "o zaman yaparız" dedi. Ayşen Kurt, eşinin söylediği üzere Ergen'in ilçe başkanlığından alınmasını sağladı.

Ergen ilçe başkanlığından alındıktan sonra Yahya Kurt, Çelik'i aradı ve "Görevden ayırdık. Gel görüşelim" dedi. Otelde görüştüler. Kurt azmettiriciye Ergen'in evinin krokisini, telefon numarasını, çalıştığı restoranın yerini ve kullandığı aracın plakasını verdi. "Ergen'i öldürün" dedi. Suikastte kullanmaları için 50 bin TL'yi teslim etti. Çelik, iki gün sonra tetikçi Selahattin Oğuz'la görüşüp Ergen'i vurması için anlaştı."

Ergen'e yönelik silahlı saldırı girişimi sonrasında azmettirici Ahmet Çelik'in, Yahya Kurt'tan 20 milyon lira para istediği, Yahya Kurt'un bu parayı vermeyeceğini söylemesinin ardından 10 milyon liraya düştüğünü ancak bunu da alamamasından sonra karakola giderek suçu itiraf ettiği öğrenildi. İtirafın ardından tetikçi Oğuz, Çelik ve Yahya Kurt cezaevine gönderildi. Ayşen Kurt'un ise Fransa'ya kaçtığı iddia ediliyor.

19 Şub 2024 - 14:49 - Gündem