Bakan, o iddiayı doğruladı: Madendeki çatlakları...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'daki maden kazası hakkında konuştu. Bayraktar, işçilerin maden sahasındaki çatlakları tespit ettiğini, bunu kontrol amaçlı bölgeye giderken toprak kaymasının meydana geldiğini anlattı.

Büyütmek için resme tıklayın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan maden kazası ve olaya ilişkin yürütülen soruşturma hakkında konuştu. Kayıp dokuz işçiden üçünün bir lokasyonda, altısının ise farklı bir bölgede tespit edildiğini söyleyen Bayraktar "Burada bahsettiğimiz heyelanla oluşan toprak yığınını kaldırmayla alakalı planlama aşamasına geçmiş bulunuyoruz" dedi.

9 işçiyi arama kurtarma çalışmaları devam ederken gözaltına alınan 8 şüpheli geniş güvenlik önlemi altında saat 10.30 sıralarında İliç Adliye'sine götürüldü.

"İLAVE SORUŞTURMALAR OLACAK"

Bayraktar "Şu anda yabancı uyruklu da dahil olmak üzere 8 yönetici, personel adliyeye sevk edildi. İdari soruşturma kapsamında ifade verecekler. Önümüzdeki saatlerde ve günlerde ilave soruşturmalar olacak" bilgisini verdi. 

ÇATLAK OLDUĞU BİLGİSİ İLETİLMİŞ 

"Olay günü işçilerin bir çatlak tespit ettiği bunun üzerine tahliye olduğu doğru mu?" sorusu üzerine Bayraktar "Bu yönde bize de iletilen bir bilgi var bunun üzerine işçilerin tahliye edildiği doğru. 9 arkadaşımızın kontrol amaçlı döndüğü ve bu hadisiye yakalandığı doğru" dedi.

Bayraktar ayrıca "Şirketin üst düzey yöneticilerinin hepsi şu anda burada. Bizimle ortak uyumlu çalışmaya devam ediyorlar. Heyelan riski kısmen devam ediyor" ifadelerini kullandı.  

16 Şub 2024 - 12:27 - Asayiş