CHP Didim’de Kalaycı haksızlığa karşı mücadele edecek

CHP’li Kalaycı Didim’deki haksızlığa isyan etti.

Büyütmek için resme tıklayın

Geride kalan adaylaşma sürecinde CHP Didim Belediye Başkan Aday Adayı olan ve Parti Meclisi’nde son ana kadar aday gösterileceğinin üzerinde durulan Murat Kalaycı haksızlığa karşı mücadele edeceğini söyledi.

CHP’nin PM’de alınan kararla Didim’in belediye başkan adayı örgütte herhangi bir karşılığı olmayan Hatice Gençay oldu. Adaylaşma sürecinde ismi PM’ye önerilen Murat Kalaycı tüm anket, eğilim yoklaması, mülakat görüşmelerinde birinci çıktığını belirterek, haksızlığı karşı mücadele edeceğini belirtti. Kalaycı'nın bu açıklaması, başvuruların son bulacağı 20 Şubat'tan önce Didim’de Alevi ve doğu kökenli seçmenden geniş karşılık bulacak bağımsız aday çıkacağı ihtimalini güçlendirdi.

ÖRGÜT İÇİNDE DE TEPKİLERE NEDEN OLDU

Didim'de uzun yıllar proje ile ortaya çıkan tek aday olan Kalaycı, Dünya'da 105 ülkenin turizm destinasyonlarını inceleyerek rapor haline getirmişti. Kalaycı’nın CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de tüm anketlerde 1. çıktığı, projeleri ve ayrıca anadil seviyesinde Almanca ve İngilizceye hakim olduğuyla ilgili gerekli malumata sahip olmasına rağmen önünün kesilmesi örgüt içinde de tepkilere neden oldu.
Didim’deki CHP’liler, “Neden bu kadar donanımlı CHP'ye Didim'e hatta ülke turizmine büyük katkılar sağlayacak biri aday yapılmadı?” sorusunu sorarken, CHP genel merkezinin tamamen kurultay hesaplaşması üzerinden adaylaşma sürecini yönetmesi doğrudan atanan adaylara bakıldığında ayan beyan ortaya çıktı. Öte yandan Murat Kalaycı'nın aday yapılmamasındaki temel nedeninse CHP önceki dönem Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ile eskiye dayanan dostlukları olduğu da siyasi kulislerde konuşulmaya başladı. Kalaycı'nın adaylığına engel olunmasının parti üst yönetiminin Ali Öztunç ile hesap görülmesi olduğu öne sürüldü.
Öte yandan son dakika kulis bilgilerine göre, CHP Genel merkezi tarafından yapılan anketlerde de diğer adaylara karşı açık ara önde çıkan Murat Kalaycı'nın bu itirazının Ankara'da ses getirdiği ve son PM sonrasında belirlenen aday Hatice Gençay'ın adaylığının geri çekileceği ve Kalaycı'nın aday gösterilmesinin de gündeme geldiği belirtiliyor.

15 Şub 2024 - 12:10 - Gündem