Salkım Hanım’ın Taneleri’nin yazarıydı: Eski Bakan Yılmaz Karakoyunlu hayatını kaybetti

Varlık Vergisi'ni anlattığı Salkım Hanım'ın Taneleri ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki mübadeleyi anlattığı Mor Kaftanlı Selanik gibi ünlü romanların da yazarı olan eski Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu hayatını kaybetti.

Büyütmek için resme tıklayın

Eski Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, İstanbul’da bulunan evinde rahatsızlandı. Bunun üzerine hastaneye kaldırılan Karakoyunlu, doktorların tüm müdahalelerine rağmen 87 yaşında hayatını kaybetti.

Karakoyunlu’nun ölüm haberini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla duyurdu. Koca açıklamasında, “Devlet eski bakanlarımızdan Yılmaz Karakoyunlu, İstanbul’daki evinde geçirdiği rahatsızlık sebebiyle kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.” ifadelerini kullandı.

YILMAZ KARAKOYUNLU KİMDİR?

26 Nisan 1936 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Yılmaz Karakoyunlu; 1955 yılında Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesini, 1959 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi’nden doktorasını aldı. 20 ve 21’inci dönem İstanbul milletvekilliği de yapan Karakoyunlu, bu dönemde Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 2001 yılındaki Bülent Ecevit kabinesinde, Devlet Bakanı ve hükümet sözcüsü oldu.

2012 yılında Doğan Kitap tarafından yayınlanan Mor Kaftanlı Selanik isimli kitabında Türkiye ile Yunanistan arasındaki mübadeleyi romanlaştırdı. 2013 yılında Ekinler Gece Büyür isimli öykü kitabı Doğan Kitap tarafından yayınlandı.

Oyunları arasında olan Önce İnsan, Zirveden Sonra, Altın Huylu Doruklar, Romanos Diogenes, Ok ve Yay, Mavi Saplı Hayaller ve Kuzguncuklu Fazilet oyunları sahnelendi.

Güz Sancısı romanı ve Zirveden Sonra oyunu ile Türk Yazarlar Birliğinin birincilik ödülünü aldı. Zirveden Sonra / Sokullu isimli oyunu 1991 yılında Türk Yazarlar Birliği “En İyi Oyun” ödülünü kazandı. Aynı Yıl Kültür Bakanlığı Tiyatro Ödülünü kazandı.

Salkım Hanımın Taneleri romanı filme çekildi. Film 1998 Antalya Film Festivalinde 6 dalda birincilik ödülü aldı ve yılın en iyi sinema filmi seçildi.

12 Şub 2024 - 10:24 - Gündem