Aydın'da Aleviler CHP'ye karşı ilk kez bu kadar tepkili... 

Aydın Alevi Güç Birliği tarafından Nazilli Cemevi’nde yapılan toplantının ardından yapılan açıklamada, CHP Söke İlçe Başkanı Muammer Akmazlar’ın Söke'de yaşayan Aleviler ile ilgili küçük düşürücü ve hadsiz sözlerine sert tepki gösterildi. Toplantıda, CHP il ve ilçe yönetimleriyle Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun ildeki Alevi camiasında büyük rahatsızlığa neden olan sözlere kayıtsız kalması da tepkiyle karşılık buldu.

Aydın'da Aleviler CHP'ye karşı ilk kez bu kadar tepkili... 
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Söke İlçe Başkanı Muammer Akmazlar'ın geçtiğimiz günlerde ilçedeki Alevileri '300-500 kişi'nin temsilcisi olarak nitelendirmesi ildeki Alevi camiasını ayağa kaldırdı. Akmazlar'ın büyük tepki çeken açıklamalarına karşılık CHP il ve ilçe yönetimleriyle Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu'nun kayıtsız kalması ise Aydın Alevi Güç Birliği tarafından Nazilli Cemevi’nde yapılan toplantıda sert tepki gösterildi.

Toplantının ardından Aydın Alevi Güç Birliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Aydın Alevi Güç Birliği 11.02.2024 tarihinde Nazilli Cemevi’nde geçtiğimiz günlerde Söke CHP İlçe Başkanı Muammer Akmazlar’ın Alevilere yönelik sarf ettiği küçültücü ve hadsiz sözler ile başta Didim olmak üzere Aydın genelinde 31 Mart 2024 yerel seçimleri gündemiyle olağanüstü toplanmıştır. Toplantıda Söke CHP İlçe Başkanı Muammer Akmazlar’ın Söke'de yaşayan Aleviler ile ilgili küçük düşürücü ve hadsiz sözleri ve bu sözlere karşı kayıtsız kalan CHP il ve ilçe yönetimleri ve ayrıca Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na yönelik güçlü bir tepki dile getirilmiştir. Diğer yandan önceki tarihlerde CHP Aydın İl Başkanlığı ile yapılan görüşmelerde Aydın'da Alevilerin temsiliyeti açısından 2 ilçe belediye başkan adaylığının talep edilmesine rağmen açıklanan ilçe belediye başkan adaylıklarında bugüne kadar Alevilerin temsil hassasiyetinin göz ardı edildiği ve özellikle halen açıklanmayan Alevi nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Didim ilçesinde Alevi bir başkan adayının gösterilmesi konusunda hassasiyetle durulmaktadır ve bu süreç dikkatle takip edilmektedir. Aydın Alevi güç birliği olarak Alevi toplumunun temsiliyetinin göz ardı edilmesi durumunda her türlü seçeneğin gündemimizde olduğu Alevi toplumunun çözümsüz olmadığı kararlılıkla vurgulanmıştır"

11 Şub 2024 - 23:29 - Gündem