Bitlis'te 'Hayali seçmen' iddiası: Seçmeni boş arazilere, kömürlüklere kaydettiler

Bitlis’in Mutki ilçesinin Pınarbaşı Mahallesi’nde boş arazi ve evlere birçok seçmen kaydedildiği iddia edildi. İddiaya göre seçmenin kayıtlı olduğu yerler; metruk binalar, şehitlik alanları, belediye lojman ve kömürlükleri, hayali binalar, işyerleri ve siyasi parti binaları gibi iskâna uygun olmayan alanlar oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimlere sayılı günler kalırken, seçmen kaydırma ve 'hayalet seçmen' iddiaları da yine gündemde.

Geçtiğimiz günlerde hazırladığı raporda son 9 ayda toplam 58 bin 945 seçmen taşındığını açıklayan DEM Parti'den sonra bir 'hayalet seçmen' açıklaması da CHP'den geldi.

Bitlis’in Mutki ilçesinin Pınarbaşı Mahallesi’nde boş arazi ve evlere aralarında AKP Mutki İlçe Başkanı Oktay Orbay’ın da bulunduğu birçok seçmen kaydedildiği iddia edildi.

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan CHP Mutki İlçe Başkanı Evrim Emre Yol şunları aktardı: “Var olmayan binalara seçmen kaydediliyor. İlçemiz Mutki’de seçmenlerin askı listesi ilanının takibini yaptığımızda ilçemizle alakası bulunmayan şahısların Mutki’de ikamet ediyor gibi gösterildiğine tanık olduk. Bu şahıslar AKP’li belediye yönetimi tarafından numara ve abonelikler verilerek metruk binalar, şehitlik alanları, belediye lojman ve kömürlükleri, hayali binalar, işyerleri ve siyasi parti binaları gibi iskâna uygun olmayan alanlara kaydedildiğini gördük.”

AKP’li ilçe başkanı ve aile fertlerinin de bu yöntemle kaydedildiğini belirten Yol, “AKP Mutki İlçe Başkanı Oktay Orbay ve aile fertlerinin askı listesine ilave edildiği ancak kendisinin Pınarbaşı Mahallesi’nde değil Dağlık köyünde yaşadığını tespit ettik. Bu şahıs ve aile fertlerinin tamamı hayali binalarda gösterilerek kaydedilmiş” ifadelerini kullandı. 

30 Oca 2024 - 15:33 - Gündem