Erdoğan ve Reisi ortak açıklama yapıyor: Filistin'in haklı davasına desteğimizi tekrarladık

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi, görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye'yi ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya geldi. İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Reisi, ortak basın toplantısı düzenledi.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmaların ardından ilk konuşmayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. Reisi'nin, 3 Ocak'taki bombalı saldırı nedeniyle ertelendiğini hatırlatan Erdoğan, "Kirman'da 3 Ocak'ta meydana gelen menfur terör saldırısını lanetliyorum. Türkiye'nin terörle mücadelede İran'ın yanında olduğunu ifade etmek istiyorum" dedi.

"Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 8. Toplantısı" gerçekleştirdiklerini aktaran Erdoğan, "Bugün somut iş birliği alanları, Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan İsrail saldırıları başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldık. Terörle mücadele, enerji, ticaret, eğitime kadar konular hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Ülkelerimizin ve bölgemizin güvenliğini hedef alan PKK/PYD/YPG ve PJAK'a karşı iş birliğimizin daha da güçlendirilmesinin önemine değindik" diye konuştu.

İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak istediklerini dile getiren Erdoğan, "İran'la yıllık 30 milyar dolar ticaret hedefimiz bağlamında özellikle koronavirüs salgını sonrasında ilerleme kaydettik. Bu kulvarda daha hızlı koşmamız gerektiğinin farkındayız. Sayın Cumhurbaşkanı ile atacağımız adımları ele aldık" ifadelerini kullandı.

İsrail'in Filistin'e saldırılarının son bulmasını istediklerini dile getiren Erdoğan, "Filistin meselesi Türkiye ve İran'ın odağında yer alıyor. Dışişleri Bakanlarımız dün New York'ta Filistin konulu oturuma katıldı. Gazzeli kardeşlerimizin güvenliğini ve refahını temin etmeye yönelik bakanlarımız gayretlerini sürdürdüler. 30 bin tondan fazla insanı yardım malzemesi gönderdik. İsrail'in Gazze'ye yönelik insanlık dışı saldırılarının bir an önce son bulması ve acil kalıcı barışa yönelik adımlar atılmasını ele aldık. Filistin'in haklı davasına desteğimizi tekrarladık, bu konuda iş birliği kararımızı tazeledik" dedi.

24 Oca 2024 - 19:29 - Gündem