İddianamede ortaya çıktı: DAİŞ-Horasan Türkiye’yi üs yapmış

DAİŞ-Horasan’ın Türkiye’yi Afganistan hattındaki faaliyetleri için üs yaptığı iddianameye girdi. Fatih, Aksaray, Kumkapı, Hatay, Gaziantep ve bazı oteller kullanılmış.

Büyütmek için resme tıklayın

İstanbul Başsavcılığı’nca hazırlanan bir iddianame DAİŞ-Horasan’ın Türkiye’yi üs olarak kullandığın ortaya koydu.

Artı Gerçek’ten Hale Gönültaş’ın haberine göre DAİŞ (IŞİD) Suriye ve Irak’taki toprak kaybının ardından çöle çekilirken, özellikle 5 yıldır Afganistan ve Pakistan uzantılarını güçlendirmeye ağırlık verdi. DAİŞ-Horasan’ın Afganistan, Pakistan ve İran’da “hilafetin hâkim olması için örgütlenmesinde” Türkiye’yi üs olarak kullandığı kaydedildi. Ulaşılan sonuçlara göre Türkiyeli unsurların yanı sıra Orta Asya uyruklu DAİŞ’liler, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerinde barındırıldıktan sonra sahte Afgan kimlikleri ile İran sınırından geçirilerek ulaştırılıyor.

Ulaşılan sonuçlara göre İstanbul’da DAİŞ’in Horasan sorumlusu Tacikistan uyruklu A.C. Orta Asya ülkelerinden Türkiye’ye gelen unsurlarını tren garı, otobüs terminallerinde karşılama, otellere ve güvenli evlere yerleştirme, maddi kaynak sağlama, Afganistan’ın talimatı ile canlı bomba olarak kullanılacak DAİŞ unsurlarına silah temin etme, sahte kimlik ve pasaport düzenlenmesi için örgüt ve şebekelerle irtibat kurma, İran sınırından geçirilmelerinden sorumluydu.

FATİH, AKSARAY, KUMKAPI

İddianameye göre, İran üzerinden Afganistan’a geçiş yapacak DAİŞ unsurları Türkiye’ye geldiklerinde yerel unsurlar tarafından karşılanıp İstanbul Fatih, Aksaray ve Kumkapı civarlarındaki (Hotel Paris-Hotel Metropol 2-Hotel Paris- Otel Mete) otellere yerleştiriliyor.

Sahte pasaportlar Afganistan yapılanmasında yer alan Uygurlar tarafından düzenleniyor. Suriye başta olmak üzere Hatay ve Antep’te de sahte pasaport düzenleyen unsurlar bulunuyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre DAİŞ unsurları, Stockholm’de Kuran’ı Kerim yakma olayından sonra İsveç ve Hollanda Konsolosluklarına saldırmak üzere bölgede keşif yaptı, video çekti ve İstanbul’da güvenli bir evde tutulan üç Kafkas (Azeri ve Çeçen) kökenli DAİŞ’li canlı bomba olarak hazırlandı. Saldırıda kullanılacak ateşli silah ve bombaların temininde gecikme olması nedeniyle saldırı olası bir sızıntıya karşı son anda iptal edildi.

Örgüt, Horasan’ın sınırlarını tariflerken Afganistan ve Pakistan’ın bazı kısımları, Orta Asya ve İran’a atıfta bulunuyor. DAİŞ-Horasan 2015 yılından bu yana Afganistan ve Pakistan’da binlerce insanı öldürdü veya yaraladı. İran, Pakistan, Tacikistan ve Özbekistan’da saldırılar düzenledi.

22 Oca 2024 - 14:21 - Gündem