Meteoroloji uyardı: Sıcaklıklar 10 derece düşüyor

Meteoroloji uyardı: Sıcaklıklar 10 derece düşecek. Raporda 13 il için şiddetli yağış ve bu yağışların getireceği riskler nedeniyle sarı kodlu uyarı yapıldı. Bunun yanında ülke genelinde sıcaklık ortalamasının da 8 ile 10 derece arasında düşeceği belirtildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) 21 Ocak hava durumu raporunu paylaştı. Uzman meteorologlar tarafından yapılan son değerlendirmelere göre yurt genelinde kara kış daha da etkisini gösterecek.

Raporda 13 il için şiddetli yağış ve bu yağışların getireceği riskler nedeniyle sarı kodlu uyarı yapıldı. Bunun yanında ülke genelinde sıcaklık ortalamasının da 8 ile 10 derece arasında düşeceği belirtildi. Peki bugün hava nasıl olacak? İstanbul, Ankara, İzmir ve il il 21 Ocak hava durumu...

BUGÜN (21 OCAK) HAVA NASIL OLACAK?

Yurdun birçok kesiminde bugün hava çok bulutlu. Marmara'nın kuzeybatısı hariç yurt genelinin ise yağışlı geçmesi bekleniyor.

Kıyı kesimler ile güneydoğu kesimlerde yağmur ve sağanak; diğer yerlerde yağmur, zamanla karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun batısı ile Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Kuzey, iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis görülmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE FIRTINA UYARISI

Ülke genelinde yağış birçok bölgede etkili olacak. Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun batısı ile Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklar görülebilir.

Ayrıca Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) bekleniyor.

SARI KODLU UYARI YAPILAN İLLER

Meteoroloji, Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Konya, Malatya, K.Maraş, Sivas, Tunceli, Aksaray, Batman ve Osmaniye için sarı kodlu uyarı vererek vatandaşların kuvvetli yağışlar nedeniyle dikkatli olmalarını istedi.

21 Oca 2024 - 16:06 - Gündem