Kaymakam cuma hutbesini eksik okuduğu için imamı darp etti iddiası: Sarık ve cübbemi çıkarttırıp dövdü

Diyarbakır’da bir imam, Kulp İlçe Kaymakamı Burak Akeller tarafından darp edildiğini söyledi. İddialara göre, Akeller cuma namazı için gittiği camide, hutbenin bazı bölümlerini atladığı gerekçesiyle cami imamını darp etti. Konuyla ilgili konuşan İmam M.K, “Kaymakam cübbe ve sarığımı çıkarttırdı, mikrofon sopasıyla bacaklarıma vurdu, sağ bacağıma basamıyorum” ifadelerini kullandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Diyarbakır’ın Kulp İlçesinde skandal bir olay yaşandı. İddialara göre, İlçe Kaymakamı Burak Akeller cuma namazı için gittiği camide, hutbenin bazı bölümlerini atladığı gerekçesiyle cami imamını darp etti.

Valiliği’nin soruşturma başlattığı olayla ilgili konuşan kaymakam darp iddialarını yalandı. İmam M.K. darp edildiğini söyleyerek olayı anlattı.

Amida Haber’e konuşan İmam M.K, olayla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Kaymakam beyle daha önce aramızda hiçbir husumet yoktu. Bir hafta önce köyümüzün yol sıkıntısı vardı, yanına gittim görüştük, yardımcı da oldu. Bu hareketi kendisinden beklemiyordum. Dün bildiğiniz gibi Cuma’ydı.

Minbere çıkıp hutbemi okudum. Hutbeden inerken birinin bağırma sesi geldi, ‘Hoca hutbeyi tamamla’. Bağıran kişinin kaymakam bey olduğunu görünce geri gittim, bir paragraf kadar geri gittim ve tekrar yerime geçtim. Cuma namazını kıldıktan sonra cübbemi çıkarıp odaya gidecektim. O sırada kaymakam beyin koruması gelerek ‘hutbeyi al odaya geç’ kaymakam bey gelecek dedi.”

“BANA TERÖRİST KELİMESİ KULLANDI”

Odaya giren kaymakam Burak Akeller’in kendisine küfür ve hakaret ettiğini belirten M.K, şöyle devam etti: “Ben kaymakam bey geldiğinde ‘hutbeyi niye yanlış okudun, ya da bazı yerleri neden atladın’ demesini bekliyordum. Odaya gittiğim esnada ağza alınmayacak küfürler etmeye başladı. Ettiği küfür ve hakaretlere karşı tek bir şey demedim.

Bana ‘Terörist’ kelimesi kullandı. Kaymakama ‘Babam güvenlik korucusu, ağabeyim polis, bu kelimeyi bana diyemezsin’ dedim. Bunu deyince sinirlendi, yumruk ve tekme attı. Ben asla karşılık vermedim. Suçlu olmamak için karşılık vermedim. Küfür etmeye devam etti. Odada mikrofon sopası vardı, onu aldı bana ‘sarık ve cübbeni çıkar’ dedi.

Sarık ve cübbemi çıkardıktan sonra sopayla bacaklarıma vurmaya başladı. O esnada cemaatten birkaç kişi kapıyı çaldı, kaymakamın talimatı ile koruması kimsenin girmesine izin vermedi. Olaydan sonra hastaneye gittim darp raporu aldım.”

“SAĞ BACAĞIMA BASAMIYORUM

Darptan dolayı sağ bacağına basamadığını belirten İmam M.K, “Şu an sağ bacağıma basamıyorum. Kaymakam beye hiçbir saygısızlık yapmadım. Bana karşı yapılan bu hakaret kabul edilir değil, benimde bir gururum var. Benim ailemin duruşu ortada. Bu ithamları kullanmasını kabul etmiyorum. Darbeler önemli değil, ama ettikleri hakaretleri kabul etmiyorum.

Ben darp etmedim diyor, peki ayağımdaki bu morluklar neyin nesi? Yıllardır bu camide görev yapıyorum, bugüne kadar cemaatle ilgili bir tek sıkıntım yoktu. Ben din adamıyım kimseye iftira atamam. Bana yapılanlar bir öğretmen ya da bir sağlıkçıya yapılsaydı şimdi kıyamet koparmışlardı. Kendi meslektaşlarımızdan destek bekliyoruz.”

“OLAYLA İLGİLİ DARP RAPORU ALDIM”

Darp raporu aldığını belirten imam M.K, “Hastanede kaymakamın darp olayından söz etmedim. Hastanede ‘kaymakam bey beni darp etti deseydim’ olayı örterlerdi. Bu nedenle başka bir kişi ile tartıştığımı söyledim” dedi.

Kendisine destek veren Memur-Sen ve Diyarbakır Barosu’na teşekkür eden M.K, kaymakamdan şikayetçi olduğunu söyledi.

20 Oca 2024 - 15:50 - Gündem