Ömrünü Atatürk’e adayan Hanri Benazus hayatını kaybetti

Türkiye'nin en geniş Atatürk fotoğrafları koleksiyonuna sahip yazar ve iş insanı Hanri Benazus, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazdığı kitaplar ve binlerce fotoğraftan oluşan Atatürk fotoğrafları koleksiyonuyla tanınan yazar Hanri Benazus 94 yaşında yaşamını yitirdi.

Benazus’un ölüm haberini, İzmir’i Sevenler Platformu Sancar Maruflu’nun oğlu Cevat Maaruf sosyal medya hesabından duyurdu.

Benazus’un yarın Altındağ Musevi Mezarlığı’nda öğle vakti defnedileceği öğrenildi.

10 BİN FOTOĞRAFI BELEDİYEYE BAĞIŞLAMIŞTI

Benazus, Atatürk fotoğrafları koleksiyonerliğine 17 yaşında iken o güne kadar görmediği bir Atatürk fotoğrafını görüp satın almasıyla başlamıştı. Benazus ayrıca hayatının unutamadığı en önemli anının Atatürk ile tanıştığı an olduğunu açıklamıştı.

Benazus, 2021 yılında arşivinde bulunan 10 bin Atatürk fotoğrafını Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlamıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen sene 7 Nisan tarihinde, Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katılımıyla gerçekleştirilen törende Benazus’un ismini İzmir´de bir caddeye vermişti.

HANRİ BENAZUS KİMDİR?

Hanri Benazus 27 Mart 1930’da İzmir’de doğdu. Benazus, İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra maddi imkansızlıklar sebebiyle yükseköğrenimini tamamlayamadı. 1960’larda kurduğu firmayla Türkiye’de endüstriyel tavukçuluğu başlatan Benazus, 1985-1987’de Altay Spor Kulübü’nün başkanlığını yaptı.

9 Ekim 1937’de 7 yaşındayken Aydın’ın Ortaklar beldesinde Atatürk’le tanıştı ve onun masasındaki leblebilerini aldı. O günün ardından ömrünü Atatürk’ü ve onun hayalindeki Cumhuriyet’i anlatmaya adadı. 1947’den bu yana 10 bini çekildiği yer ve tarih belli olmak üzere toplam 20 bin adetlik Atatürk fotoğrafından oluşan büyük bir koleksiyona ulaştı.

Yeni Zelanda, Sidney, Canberra, Londra, Paris ve Berlin harp arşivlerinden edindiği 900 kare fotoğrafla Çanakkale Savaşı’nın görsel arşivini oluşturdu. Yunanistan, Fransa ve İngiliz arşivlerinden, birçok ülkedeki savaş muhabirlerinden ve bireysel olarak ABD’den topladığı Atatürk fotoğraflarının kopyalarını, pek çok kuruma verdi. 20 bin karelik koleksiyonunu 2021 yılı Aralık ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladı. Londra’da Avam Kamarası, Paris’te parlamentonun da aralarında bulunduğu binlerce kurum ve kuruluşta sergi açtı, konferanslar verdi.

16 Oca 2024 - 18:23 - Gündem