Hayvancılık devinin iflasında McDonald’s iddiası

Türkiye’deki fast food zincirlerinin tedarikçisi Hacıince Et'in iflası piyasaları sarstı. Bayiler alarm verdi. Tasfiye masası şirketin varlıklarını satıp borçları ödeyecek.

Büyütmek için resme tıklayın

Ticarî kredi faiz oranlarının yüzde 60’a yaklaşması zor durumdaki şirketleri iflasa sürüklüyor. 74 yıldır faaliyet gösteren Hacıince Et Anonim Şirketi (AŞ) iflas etti.

2023 yılının haziran ayında konkordato ilan eden şirket mahkemenin verdiği mühleti de doldurdu. Malî darboğazdan çıkamadığı için iflas kararı kesinleşti.

Amerikalı fast food devi McDonald’s ile imzaladığı ortaklık mukavelesinin akabinde Hacıince Et’in yeni yatırımlar için aldığı kredilerin altından kalkamadığı belirtiliyor.

ÇİFTÇİLER VE DİĞER TEDARİKÇİLER İÇİN KIRMIZI ALARM

2023 yılının haziran ayında konkordato ilan eden firma krize dayanamadı. Konya’da ve Antalya’da 900 milyon liraya mâl olmuştu.
Beyşehir’de 1000 dönüm arazi içinde 2 bin 500 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftliği olan firmanın iflası herkesi şaşırttı.

Hacıince Et Ürünleri’nin Konya’nın Beyşehir ilçesinde devasa büyüklükte tesisi vardı. Firmanın Antalya’da ve Alanya’da bulunan şubeleri de alarma geçti.

Hacıince Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince ortaklığı “Win-win (Kazan-kazan) temelinde çalışıyoruz.” diye duyurmuştu.

MCDONALD’S BÜYÜDÜ, HACIİNCE BATTI!

Ahmet Hacıince, “McDonald’s bizimle çalışmaya başladıktan sonra iyi bir büyüme kaydettiğini söylüyor.” derken, gelinen noktada ortak McDonald’s hızla büyümeye devam ederken Antalya ve havalisinde binlerce kişinin geçim kaynağı olan Hacıince Et ise, iflas etti..

Firma, AL-ET ve DİM markalarıyla üretmekte olduğu, taze ve dondurulmuş et, şarküteri ve hazır gıda grubunda 118 çeşit ürünüyle bir ülke devi hâline gelmişti.

Beyşehir’de 1.000 dönüm arazi içinde 2 bin 500 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftlikte faaliyet gösteriyordu.
3 bin tonluk soğuk hava deposuyla bölgenin en büyükleri arasında yer alan ve Meram ilçesine bağlı Kaşınhanı Mahallesi’nde yer alan et entegre tesisi hakkında mahkeme nihaî kararını verdi.

MUKAVELE FESHEDİLİNCE KREDİ BORÇLARINI ÖDEYEMEDİ

Konya 1’inci İcra Dairesi alacaklılara duyuru yaptı.

Antalya’nın Alanya ilçesinde ve Konya’da 41 milyon dolara mâl olmuş dev tesislere sahip olan firma geçen yılın haziran ayında konkordato ilan etmişti.

Hacıince Et’in malî darboğaza girmesine Konya’da yapılan entegre tesis yatırımının sebep olduğu iddia ediliyor.

Tesisin devreye alınmasının akabinde bir fast food zincirinin mukaveleyi feshettiği, bu kararın şirketin gelir-gider dengesini alt üst ettiği belirtiliyor.

# Yeni

15 Oca 2024 - 15:03 - Gündem