Danıştay: Kent halkı kentine ve doğasına sahip çıkabilir

Danıştay, Muğla Marmaris’te bölge halkının yapılmak istenen iskele projesine karşı dava açma ehliyetinin olmadığını belirten mahkeme kararını bozdu. Danıştay, dava açanların o bölgede yaşadığı ve projeden etkilendiğini belirterek, kent halkının her şartta kentine, doğasına ve hakkına sahip çıkabileceğine hükmetti.

Büyütmek için resme tıklayın

Danıştay, Muğla Marmaris’te bulunan Karacasöğüt Koyu’nda MUÇEV tarafından yapılması planlanan iskele projesine ilişkin yaşam savunucularının talan ve rant projelerine itiraz etmenin yolunu kapatan mahkeme kararını bozdu.

Danıştay dava açanların o bölgede yaşadığı, projeden etkilendiğini belirterek, alt mahkemenin kararını bozdu. Danıştay böylece, kent halkının her şartta kentine, doğasına ve hakkına sahip çıkabileceğine hükmetmiş oldu.

BirGün’de yer alan habere göre, Karacasöğüt Koyu’nda MUÇEV tarafından yapılması planlanan yat limanı genişletme projesi için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verildi. Kararın ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi ile Marmaris Kent Konseyi tarafından dava açıldı. İki dava da Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Belediyenin açtığı davada projenin 1. derece arkeolojik sit alanında kaldığı gerekçesiyle ‘ÇED Olumlu’ kararını iptal etti. Aynı mahkeme, Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi’nin açtığı davayı, davayı açma ehliyetlerinin bulunmadığı gerekçesi ile ehliyet yönünden ret kararı vermişti.

İdare mahkemesinin verdiği ret kararı Danıştay’a taşındı. Davayı inceleyen Danıştay 4. Dairesi, ülkenin dört bir tarafında süren ekoloji mücadelelerine emsal oluşturacak bir karar verdi. Kararda, dava açanların tamamının Marmaris ilçesinde ikamet ettiği, görülmekte, projenin denizin üzerinde yat limanı, yat ve tekne bağlama iskelesi kapasite artırımına yönelik olduğu dikkate alındığında, davacıların dava açma ehliyetlerinin bulunduğuna karar verdi.

15 Oca 2024 - 10:11 - Gündem