Sosyal medyada ‘terör propagandası’ operasyonu: 4 gözaltı

Kuzey Irak'taki üs bölgesinde 9 askerin şehit olmasının ardından polisin sosyal medyaya yönelik takibine takılan 60 sosyal medya hesabı yöneticisi ve sahibi tespit edildi. Çoğunluğu yurt dışında olan hesapları kullananlardan 4'ü gözaltına alındı.

Büyütmek için resme tıklayın

Sosyal medya üzerinden “terör örgütü propagandası” yaptıkları iddiasıyla operasyon gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Bölücü Terör Örgütü’nün (BTÖ) hain saldırısında şehit olan kahraman askerlerimize yönelik sosyal medyada ‘provokatif amaçlı olarak’ terör örgütünü öven, propagandasını yapan ve yanıltıcı bilgiyi alenen yayan hesaplar hakkında gerekli tespit çalışmaları başlatılmıştır. Bu şahıslar hakkında yasal işlemler yapılacaktır” ifadelerini kullandı. Yerlikaya, bu sabah tespit edilen hesaplara yönelik operasyonu duyurdu.

60 hesabın tespit edildiğini belirten Bakan Yerlikaya bu hesap kullanıcılarından 53’ünün yurt dışında olduklarının belirlendiği ve haklarında adli işlem başlatıldığını ifade etti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Yerlikaya, şunları kaydetti: “ Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlıkları koordinesinde yürütülen çalışmalar kapsamında tespit edilen 7 şüpheliye yönelik yapılan operasyonlarında 4’ü yakalandı. 3 şüphelinin yakalanma çalışması devam etmektedir.”

13 Oca 2024 - 10:26 - Gündem