DSÖ'den Covid-19 açıklaması: Ayda 10 bin kişi ölüyor

Koronavirüs vakalarına dair açıklamalarda bulunan DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, tüm dünyada ayda 10 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Büyütmek için resme tıklayın

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus Noel ve yeni yıl kutlamaları nedeniyle JN.1 varyantın küresel çapta yayıldığını ve Covid-19 vakalarının ise artışa geçtiğini duyurdu.

50 ülkede yüzde 42 artış

Euronews'in aktardığına göre Tedros, aralık ayında yaklaşık 10 bin ölümün rapor edildiğini, ve vakaların yaklaşık 50 ülkede yüzde 42 arttığını söyledi. Söz konusu veriler ise çoğunlukla Avrupa ve Amerika'daki ülkeler tarafından paylaşılıyor.

'Önlenebilir ölümler kabul edilemez'

DSÖ'nün Cenevre'deki genel merkezinde gazetecilere açıklama yapan Tedros "Ayda 10 bin ölüm pandeminin zirve yaptığı dönemden çok daha az olsa da, bu düzeyde önlenebilir ölüm kabul edilemez." diye konuştu.

Raporlama yapılmayan diğer yerlerde de vaka artışının "kesin" olduğunu söyleyen Tedros, hükümetleri gözetimi sürdürmeye çağırdı, tedavi ve aşılara sürekli erişimin de sağlamasını önerdi.

Mevcut aşılar hala bir miktar koruma sağlıyor

Öne çıkan JN.1 varyantının Omicron'un bir değişkeni olması sebebiyle mevcut aşıların hala bir miktar koruma sağlıyor olması bekleniyor.

DSÖ Covid-19 teknik sorumlusu Maria Van Kerkhove de toplantıda söz aldı. Koronavirüsün yanı sıra grip, rinovirüs ve zatürre nedeniyle dünya genelinde solunum yolu hastalıklarında bir artış olduğunu belirten Van Kerkhove "Bu eğilimlerin kuzey yarımkürede kış ayları boyunca ocak ayına kadar devam etmesini bekliyoruz" dedi. 

12 Oca 2024 - 13:28 - Gündem