CHP'li yetkililerden açıklama: 'Anketler Lütfü Savaş diyordu. Hataylıları dinledik'

CHP yöneticileri, Hatay'da mevcut Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın aday gösterilmesine yönelik eleştirilere karşı "Anketler Lütfü Savaş diyordu. Hatay’da siyasi bir karar aldık" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP'de Hatay’da 6 Şubat depremlerinde Belediye Başkanı olan Lütfü Savaş'ın da yeniden aday gösterilmesi kararlaştırıldı. Savaş'ın Hatay'da yeniden aday olması ise büyük tepki topladı. CHP yöneticileri adaylığa gerekçe olarak ise anketleri gösterdi.

CHP'nin Hatay'da Lütfü Savaş'ı aday göstermesi tepki çekti CHP'nin Hatay'da Lütfü Savaş'ı aday göstermesi tepki çekti

'Hataylıları dinledik'

Gazete Duvar'dan Ceren Bayar'ın haberine göre Hatay’da yapılan tüm anketlerde Lütfü Savaş’ın açık ara önde olduğunu belirten CHP’li yetkililer, "Bu kararın kamuoyunda tepkiye sebep olacağı öngörüldü, MYK’da da dile getirildi ancak anketler Lütfü Savaş diyordu. Dolayısıyla Hataylıları dinledik" değerlendirmesini yaptı.

'Hatay'da kazanma ihtimalimiz zayıf'

Hatay’da "kazanma ihtimallerinin zayıf" olduğunu öngören CHP kurmayları, bu zayıf ihtimali az da olsa güçlendirebilecek tek adayın Lütfü Savaş olduğunu ifade etti. Lütfü Savaş’ın aday gösterilmediği bir senaryoda, Hatay’ın kaybedilmesinin siyasi sorumluluğunun ağır olabileceğini belirten CHP’liler, “Hatay’da siyasi bir karar aldık” değerlendirmesini yaptı. CHP yetkilileri, Hatay’da güçlü bir aktör yaratamadıkları özeleştirisi yaptı. 

12 Oca 2024 - 12:25 - Gündem