700 milyon liralık uyuşturucu ile yakalanıp tahliye oldu

Gazeteci Murat Ağırel, Lübnan limanından Ambarlı Gümrük Müdürlüğü Kumport Limanı’na indirilen ABC Shipping firmasından gönderilen konteynerde ortaya çıkan uyuşturucunun ticaretini yapan isimlerden birinin tahliye olduğunu yazdı.

Büyütmek için resme tıklayın

Gazeteci Murat Ağırel, Cumhuriyet gazetesine yazdığı 'Uyuşturucu kaçırırken yakalanıp tahliye olunur mu?' başlıklı yazısında İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’nce, Lübnan limanından Ambarlı Gümrük Müdürlüğü Kumport Limanı’na indirilen ABC Shipping firmasından gönderilen bir konteynerden çıkan 700 milyonluk uyuşturucu ticaretini ele aldı.

12 milyon 336 bin 900 hap

Buna göre konteynerin alıcısı olarak belirlenen “Tekno Steel” firmasının sahibi Said Kasem ve şirket çalışanı Osama Elşehade’nin, içerisinde 2 bin 91 kilogram amfetamin bulunan 12 milyon 336 bin 900 hapı Türkiye’ye getirdikleri tespit edildi.

Türkiye’ye gelmeden önce Lübnan'da malları görmüş

Operasyon sonrasında yapılan soruşturmada, Said Kasem’in akrabası Zakarya Kasem’in Lübnan’dan uyuşturucu dolu konteyneri gönderdiği ve daha önce benzer bir konteynerin Dubai’ye transit yapıldığı ortaya çıktı. Uyuşturucu dolu konteynerin Türkiye’ye gelmeden önce Osama Elşehade’nin Lübnan’a giderek malları gördüğü, Gümrük işlemleri ile de ilgilendiği belirlendi.

Türkiye'de oturma izni

Said Kasem ve Osama Elşehade’nin mahkemeye çıkartıldığı duruşmada birbirlerini suçladıkları, ancak her ikisinin de suçlamaları reddettiği öğrenildi. Zakarya Kasem’in Türkiye’de oturma izni bulunduğu ve vatandaşlık almaya çalıştığı da tespit edildi.

15 yıl 10 ay hapis cezası aldılar

Bu süreçte Said Kasem ve Osama Elşehade’nin 15 yıl 10 ay hapis cezası aldıkları, ancak sanıkların verilen karara itiraz ettikleri ve dosyanın bölge adliye mahkemesine gönderildiği belirtildi.

Osama Elşehade hakkında beraat kararı

Ancak dosyanın BAM (Bölge Adliye Mahkemesi) ceza dairesine gönderilmesinin ardından, tutuklu olan Osama Elşehade’nin bir hafta içinde tahliye edildiği ve dosyanın tekrar mahkemeye iade edildiği ifade edildi. Mahkeme, BAM’nin kararına direnme hakkı olmadığı için Osama Elşehade hakkında beraat kararı verdi, ancak firma sahibi Said Kasem’in cezasını onayladı.

10 Oca 2024 - 10:25 - Asayiş