Taksicilerden UKOME binasına taşlı saldırı: Gözaltılar var

UKOME'de taksi, servis ücretleri ve İBB'ye bağlı toplu taşıma araçlarına zam yapıldı. Karara tepki göstererek UKOME binasına girmeye çalışan ve taş atan taksicilere polis müdahale etti.

Büyütmek için resme tıklayın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ocak ayı toplantısında taksi ve servis ücretlerine yüzde 28,09, İBB'ye bağlı toplu taşıma araçlarına yüzde 18 zam teklifi oy çokluğuyla kabul edildi. Taksilerin açılış ücreti yüzde 28.09 artışla 19.17 TL'den, 24.55’TL’ye, kilometre başına ücret ise 12.89 TL'den, 17.61 TL’ye, kısa mesafe (indi-bindi) ücreti de 70 TL'den 90’TL’ye çıkarıldı.

UKOME'nin Çırpıcı Sosyal Tesisleri'ndeki binasında toplantısı devam ettiği sırada, İstanbul'da farklı hatlarda çalışan minibüslerin 8+1 taksiye dönüşmesiyle mağdur olduklarını öne süren bir grup taksici, bina önünde toplanarak kendileriyle ilgili düzenlemelerin gündem maddesi olarak toplantıya alınmamasına ve zam kararına tepki gösterdi. 

Bu nedenle çıkan arbedede güvenlik amacıyla kurulan demir korkulukları kıran katılımcılar, tesise yumurta ve pet şişe fırlattı. Katılımcılar, demir çubuklarla tesisin camlarını ve cam korkuluklarını da kırdı.

İçeriye girmeye çalışan taksicilere çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Polis ekiplerinin müdahalesiyle arbede sona erdi. Yaşanan saldırı sonrası birçok taksici gözaltına alındı. 

Kalabalık arasında kalıp hafif yaralanan 3 kişi, sağlık ekiplerince ambulansta tedavi edildi. 

08 Oca 2024 - 19:40 - Gündem