Oda'lardan 5 belediyeye satış uyarısı: Seçim öncesi düşündürücü!

İzmir ve Aydın'daki 5 ilçe belediyesinin satışa çıkardığı taşınmazlarla ilgili açıklama yapan Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası yaptığı açıklamada "Satış işlemlerinin yaklaşan yerel seçimler öncesinde gerçekleştirilecek olması düşündürücü olmakla birlikte, bahse konu satış işlemleri ne gerekçeyle olursa olsun kabul edilemez niteliktedir" ifadeleri yer aldı. Oda'lar satışların durdurulması çağrısında bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

İzmir’in Dikili, Menemen, Seferihisar, Balçova belediyelerinin ve Aydın’ın ise Didim Belediyesi’nin satışa çıkardığı kamu mülkiyetleri ile ilgili TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi ve TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi yazılı açıklama yaptı.

Satışa çıkarılan taşınmazların arsa, zeytinlik ve tarla vasıflı olduklarının ifade edildiği açıklamada söz konusu taşınmazlar satışa konu edilmeden halkın gıda, barınma, kamusal alan ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Kamu yararının olmadığının vurgulandığı açıklamada satışlardan vazgeçilmesi çağrısında bulunuldu.

Oda’ların ortak açıklaması şu şekilde:

Dikili Belediye Başkanlığı, Menemen Belediye Başkanlığı ve Seferihisar Belediye Başkanlığı resmi internet siteleri üzerinden, Balçova Belediye Başkanlığı ve Didim Belediye Başkanlığı ise Basın İlan Kurumu İlan Portalı üzerinden olmak üzere 5 ilçede toplam 24 adet taşınmazın; 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35. ve 45. maddelerine istinaden kapalı ve açık teklif (artırma) usulü ile satışının yapılacağını kamuoyuna duyurmuştur.

Satış konusu edilen taşınmazların nitelikleri incelendiğinde arsa, zeytinlik ve tarla vasıflı oldukları görülmektedir. Söz konusu taşınmazlar satışa konu edilmeden halkın gıda, barınma, kamusal alan ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde değerlendirilmesi gerekirken, hangi nesnel gerekçelerle satışa konu edilmekte oldukları anlaşılamamaktadır. Satış işlemlerinin yaklaşan yerel seçimler öncesinde gerçekleştirilecek olması düşündürücü olmakla birlikte, bahse konu satış işlemleri ne gerekçeyle olursa olsun kabul edilemez niteliktedir. Kamuya ait taşınmazların kamu elinde tutularak kamuya hizmet için değerlendirilmesi yerine satışa konu edilmesi kamu yararına aykırıdır!

Yerel idarelerin yaşadıkları finansman krizinde bir formül olarak ele alıp her fırsatta gözden çıkardığı kamu mülklerinin satışına karşı, kamuya ait olan mülklerin halka hizmet sağlamak üzere kullanılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyor, Dikili, Menemen, Balçova, Seferihisar ve Didim halkının yararına olmayan taşınmaz satışlarının durdurulması için yetkilileri sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

05 Oca 2024 - 16:18 - Gündem