SAHADA ÇİRKİN PROVOKASYON! 'Beyaz Toros' ve 'Yeşil' posteri açtılar...

Maç öncesi sahaya ısınmaya çıkan Amedspor oyuncularına saldırı gerçekleştüren Bursasporlu taraftarlar faili meçhul cinayetlerle gündeme gelen “Beyaz Toros" ve "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın pankartlarını açtı.İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, pankartlarla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Büyütmek için resme tıklayın

TFF 2. Lig Beyaz Grup 23'üncü haftasında Bursaspor ile Amedspor'un bugünkü karşılaşması olaylı başladı.

Maç öncesi Amedspor oyuncularına saldırı gerçekleştirilirken renkleri yeşil beyaz olan Bursaspor tribünlerinde 'Beyaz Toros' ve 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın posterleri açıldı.

SOYLU GÖREVLİLERİN AÇIĞA ALINDIĞINI AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, posterlerle ilgili yaptığı açıklamada, görsellerin stada sokulmasıyla ilgili kamu görevlilerine soruşturma başlatıldığını ve görevlilerin açığa alındığını söyledi.

BEYAZ TOROS NEDİR, YEŞİL KİMDİR?
1990’lı yıllarda binlerce kişinin faili meçhul şekilde kaybettirilmesinde rolü olan JİTEM'in elemanı Mahmut Yıldırım, “Yeşil” kod ismiyle biliniyor.  Gazeteci, yazar ve Kürtlerin Apê Musa’sı Musa Anter cinayetinin planlayıcısı olan Yıldırım, İHD Başkanı Akın Birdal'ı vuranların arkasındaki isim olarak da ortaya çıkmıştı. 

Beyaz Toros ise JİTEM’İN insan kaçırmak için kullandığı araç olarak biliniyor. 90'lı yıllarda binlerce kişi Beyaz Toroslar ile kaçırılmıştı. 

05 Mar 2023 - 16:17 - Spor