Koruma altındaki dağ keçisi katledildi

Pülümür ilçesinde kaçak avcılar tarafından 'Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi'ndeki yaban keçisi, vurularak öldürüldü. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri ile jandarma ekipleri kaçak avcıları yakalamak için geniş çaplı çalışma başlattı.

Koruma altındaki dağ keçisi katledildi
Haber albümü için resme tıklayın

Olay, Pülümür ilçesi Hasangazi Köyü yakınlarındaki Karor Deresi mevkiinde meydana geldi. Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunması Sözleşmesi (BERN) ile Korunan ve Dünya Doğa Koruma Birliği'nce (IUCN) yayımlanan 'Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi'ndeki yaban keçisi, kaçak avcılar tarafından tüfekle vuruldu. Doğa fotoğrafçısı Muzaffer Akyüz, tarafından görülen ve yapılan ihbarın ardından olay yerine gelen ekipler, avlanması 250 bin TL olan yaban keçisinin öldüğünü belirlendi..

İhbar sonucunda bölgeye gelen ekipler, yaptıkları incelemede dağ keçisi üzerinde kurşun izine rastladı ve keçinin yakın sürede öldürüldüğünü belirlendi. Bölgede yaban keçisini vuran kaçak avcıların yakalanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi ile jandarma ekiplerince çalışma başlatıldı. Bölgeden geçen tüm yollarda ekipler tarafından araçların kontrol edildiği de öğrenildi.

Kaynak: ( Özgür Dersim Gazetesi )

26 Oca 2023 - 01:10 - Asayiş