Recep Taner: Önceliğimiz sistemi değiştirmek

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner, Aydın'da tüm parti teşkilatları ve diğer partilerle birlikte önceliklerinin Millet İttifakı'nın zafere ulaşması olduğunu belirtti.

Büyütmek için resme tıklayın

Açıklamasında basında çıkan haberlere değinen Recep Taner, yerel seçim ve diğer konuları konuşmanın şu an için yersiz olduğunu, parti olarak diğer ittifaktaki partilerle beraber, önceliklerinin 13. Cumhurbaşkanının Millet İttifakı adayı olması için çalışacaklarını ifade etti. 

Başkan Taner açıklamasında şunları kaydetti:

“Basında çıkan bazı yorum ve düşüncelerle ilgili İyi Parti İl Teşkilatımızın ve İl Başkanı olarak düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim. Öncelikle şu anda yapılacak olan seçimler 13. Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimleridir. Altılı masa çalışmalarında masayı dağıtmak için yapılan her türlü deneme boşa çıkınca şimdi illerde birlikteliği nasıl bozabiliriz diye çalışmalar yapıldığının farkındayız.

İyi Parti İl Başkanlığı olarak;

Bu seçimlerde, Aydın'da ve Türkiye'de başarılı olmak için ne gerekiyorsa yapacağımızdan, Cumhuriyetimizin 100. yılında yapılacak seçimlerin Türk Milleti için bir yol ayrımı olduğunun farkında olarak rayından çıkan sistemi tekrar rayına oturtmak ve kurucu irade Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilke ve inkılapları istikametinde Milletimizin teveccühüyle ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin iradesi doğrultusunda; tek adam sisteminden, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmek için bir mücadele vermekte olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Cumhur ittifakındaki gibi kayıtsız şartsız birliktelik bekleyenler, partiler arasındaki yönetimsel ve kurumsal farklılıklarda sorun varmış gibi bir tablo ortaya koymaya çalışmaktadırlar.

Altılı masada ne genel başkanlar düzeyinde, ne de iller düzeyinde sıkıntı olmadığını önümüzdeki süreçte de göreceklerdir.

Biz İyi Parti olarak 2018 seçimlerinde de Millet İttifakı ortağı olarak; İyi Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti il başkanları olarak seçim döneminde gerek seçim çalışmaları ile ilgili ve gerekse seçim güvenliği ile ilgili defalarca bir araya gelerek ortak çalışmalarda bulunduk.

Bu dönemde de seçim takvimi açıklandığı andan itibaren; Genel Başkanlar ve Genel Merkezlerimizin çalışmalarına paralel olarak ortak çalışma yapacağımızın bilinmesini, 6 Genel Başkanın görüşmeleri neticesinde ortaya çıkacak Cumhurbaşkanı adayının Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olması için Aydın İyi Parti İl ve 17 İlçe teşkilatı olarak diğer partiler ile birlikte ortak çalışma yapmaya hazır olduğumuzun bilinmesini,

Önceliğimizin sistemi değiştirmek için, sistem gereği ittifak ortaklarımızla birlikte gerekli sayıda Milletvekili sayısına ulaşmak olduğunun bilinmesini.

Mevcut yürürlükteki sistem değişmeden yarınlarda yapılacak her türlü genel ve yerel seçimlerin, 2023 seçimleri kadar önemli olmadığının farkında olduğumuzun bilinmesini,

Siyasette her şeyin vakti geldiğinde değerlendirilmesi gerektiği, zamansız değerlendirmelerin yanlış olduğunu bilecek kadar siyasi tecrübemizin olduğunun bilinmesini,

Gündemimizde 2023 seçimlerinin olduğunun, bu seçimlerde başarılı olmadıktan sonra 2024 seçimleri ile ilgili değerlendirmelerin yersiz olduğunun farkında olduğumuzun bilinmesini,

Bu seçimlerde ve ileride yapılacak olan seçimlerde aday belirleme yetkisinin her partinin Genel Merkez ve teşkilatlarının iç işlerinin olduğu, hiç bir partinin diğer partilerin içişlerine karışamayacağının bilinmesini,

İyi partinin gönlünün ve kapısının gidişattan ve yaşananlardan endişe duyan ve bu seçimlerde faydalı olacağını düşünen tüm hemşerilerimize açık olduğunun bilinmesini isteriz.”

25 Oca 2023 - 21:10 - Siyaset