Demokrasi Şehitleri Kuşadası’nda anıldı

Ankara’da 1993 yılında evinin önünde uğradığı bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren gazeteci yazar Uğur Mumcu, 24 Ocak 2001’de Diyarbakır’daki silahlı saldırıda şehit edilen İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ile eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kuşadası’nda anıldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kuşadası İlçe Örgütü tarafından düzenlenen anma etkinliğinde, Uğur Mumcu ve Basın Şehitleri Anıtı’na karanfil bırakıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Uğur Mumcu ve Basın Şehitleri Anıtı önündeki anma törenine CHP Kuşadası İlçe Örgütü Başkanı Mehmet Gürbilek, CHP Kuşadası İlçe Örgütü Başkan Yardımcısı Serhan Cellat, CHP Kuşadası Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Dağlı, parti yöneticileri, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcıları Oğuzhan Turan ve Seyfi Seyhan Suvari, Belediye Meclis Üyeleri, Kuşadası Gazeteciler Derneği Başkanı İskender Avcı ve dernek üyeleri, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gerçekleştirilen saygı duruşuyla başlayan anma programında CHP Kuşadası İlçe Örgütü Başkan Yardımcısı Serhan Cellat ile Kuşadası Gazeteciler Derneği üyesi gazeteci Zeynep İnak bir basın açıklaması yaptı. Ardından katılımcılar Uğur Mumcu ve Basın Şehitleri Anıtı’na karanfil bırakarak hayatlarını kaybeden üç ismi saygıyla andı.

‘KARANLIKTAN BESLENEN GÜÇLERİN HEDEFİ OLDULAR’

CHP Kuşadası İlçe Örgütü Başkan Yardımcısı Serhan Cellat açıklamasında, “Ülkemizde emekten, demokrasiden, laiklikten, bilimden ve barıştan yana tutum alan ve düşüncelerini ifade eden bilim insanları, aydınlar, gazeteciler ve sanatçılar ne yazık ki her dönem karanlıktan beslenen güçlerin hedefinde olmuşlardır. Kimi zaman düşünceleri nedeniyle tutuklanarak hapse atılmış, kimi zaman iktidar güçleri ve yandaşları tarafından açık açık tehdit edilmiş, kimi zaman da faili meçhul cinayetlerle vahşice katledilmişlerdir. Uğur Mumcu cinayeti, bu zincirin en önemli halkalarından birisidir. Uğur Mumcu ödünsüz bir Kemalistti. Bütün ömrünü onu anlamak ve anlatmak uğraşıyla geçirdi. Devlet içerisindeki çeteleri, devletin tüm kurumlarına sızan tarikatları ve kamunun kaynaklarını tüketen yolsuzlukları yıllar önce karşımıza çıkardı. Tam bağımsız Türkiye’den yanaydı. Bugün onun işaret ettiği tehlikelerin hepsi karşımıza dikildi” dedi.

‘GAZETECİLER BASKI GÖRÜP TUTUKLANIYOR’

Gerçeklerin peşinde olan gazetecilerin dün olduğu gibi bugün de baskı görüp, tutuklandığına dikkat çeken CHP Kuşadası İlçe Örgütü Başkan Yardımcısı Serhan Cellat, “Ülkeyi her alanda tek adam vesayetine almaya çalışan AKP iktidarı özgür basını susturmak için baskılarını her geçen gün daha da artırıyor. Bizler, Türkiye’nin kuruluş ve varoluş felsefesinin simge ismi, yazdıklarıyla halkını aydınlatan, karanlıkların üzerine gitmeye çekinmeyen Uğur Mumcu’yu, bugün aramızdan ayrılan eski Dışişleri Bakanımız İsmail Cem’i ve hain bir terör saldırısı sonucu şehit olan Diyarbakır Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan’ı sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

Anma etkinliği, basın açıklamasının ardından CHP Kuşadası İlçe Örgütü’nde düzenlenen sinevizyon gösterimi ile sona erdi.  

Demokrasi Şehitleri Kuşadası’nda anıldı
Demokrasi Şehitleri Kuşadası’nda anıldı
Demokrasi Şehitleri Kuşadası’nda anıldı

24 Oca 2023 - 22:59 - Gündem