Düzce'de 5,9 büyüklüğünde deprem! Artçı şoklar devam ediyor

Düzce'de 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonrası eğitim ve öğretime 1 gün ara verildi. Bakan Koca, 'Düzce’de 1’i ağır 32, İstanbul’da 1, Bolu’da 1, Zonguldak’ta 1 yaralı var' dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Düzce merkezli birçok ilde hissedilen bir deprem gerçekleşti.

Depremin büyüklüğü, Kandilli Rasathanesi ve AFAD tarafından 5,9 olarak açıklandı.

Kandilli Rasathanesi daha önce 5,9 olarak duyurduğu Düzce’deki depremin büyüklüğünü 6,0 olarak revize etti.

Depremin merkez üssü Sarıdere, Gölkaya olarak kaydedildi. Depremin ardından çok sayıda artçı sarsıntı da gerçekleşti.

Öte yandan sarsıntıları takiben ilin birçok noktasında elektrikler kesildi. AFAD "Düzce Gölyaka'daki depremin ardından 18 artçı deprem meydana gelmiştir. Bölgede kontrol amaçlı elektrik kesintileri uygulanmaktadır" açıklamasında bulundu.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, “Çok şiddetli hissettik. Herkes sokaklarda, insanların evlerin dışında, az önce artçı bir deprem daha oldu. Ekiplerimiz dışarıda, tespit çalışmaları yapılıyor. Elektrikler kesik, şu ana kadar bize ulaşan bir yaralanma ve ölüm haberi yok” açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ysa "Düzce'nin Gölyaka ilçesinde, saat 04.08'de gerçekleşen 5.9 büyüklüğünde depremin ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır" dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu'ndan açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul ve çevre illerde hissedilen depremin hiçbir vatandaşımıza zarar vermemiş olması tek dileğimiz. Geçmiş olsun" paylaşımını yaptı.

İmamoğlu ayrıca "Merkez üssü Düzce olan ve tüm bölgede hissedilen depremde İstanbul’da AKOM’a iletilen herhangi bir olumsuz durum mevcut değildir" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Hepimiz çok korktuk, çok endişelendik. Umuyorum ki hiçbir şekilde kayıp yaşamayız, geçmiş olsun" ifadesini kullandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'ysa sosyal medyadan "AFAD verilerine göre saat 04.08’de Düzce Gölyaka merkezli 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul’dan da hissedilmiştir. Konuyu takip ediyoruz. Allah, her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun." paylaşımını yaptı.

TKP'den deprem paylaşımı

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Düzce'deki depremi takiben bir mesaj yayınladı.

TKP'nin paylaşımında "Düzce merkezli 5,9 şiddetinde deprem oldu. Düzce ve çevre illerde yaşayan tüm halkımıza geçmiş olsun. Kimsenin burnunun kanamamış olması tek temennimiz" ifadeleri kullanıldı.

İstanbul depremini tetikler mi?

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziyadin Çakır 5,9 büyüklüğünde yaşanan Düzce depremi sonrası açıklamalarda bulundu.

Çakır "Maalesef Düzce adından da belli olduğu gibi düz bir zeminde bulunuyor. Düzce zemini pek iyi değil ve böyle sarsıntılar oluyor. Ancak bu fay hattında bundan daha büyük bir deprem potansiyeli şu an yok. Çok düşük bir ihtimal. Eğer çatlak olan evler var ise bu evlerden uzak durulmasını tavsiye edebilirim. İstanbul depremini tetiklemez. İstanbul ile bir alakası yok. 6 üzerinde bir deprem üretecek bir fay potansiyel yok." bilgisi verdi.

Düzce'de eğitime ara verildi

Düzce'de yaşanan 5,9 büyüklüğünde deprem sonrası eğitim ve öğretime 1 gün ara verildi.

Sağlık Bakanı Koca: 35 yaralımız var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaralı bilgisi hakkında açıklama yaptı.

Koca "Düzce Gölyaka merkezli, birçok ilimizde hissedilen 5,9 büyüklüğündeki depremde; Düzce’de 1’i ağır 32, İstanbul’da 1, Bolu’da 1, Zonguldak’ta 1 kişi olmak üzere şu anki bilgilere göre yaralı sayısı 35’tir. Sağlık kurumlarımızdaki yaralıların tedavileri devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Düzce Adliyesi hasar gördü

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde meydana gelen ve çevre illerde de hissedilen depremde Düzce Adliyesi hasar gördü.

Deprem sırasında Düzce Adliyesi'nden kopan beton parçaları binanın etrafına döküldü.

23 Kas 2022 - 08:49 - Gündem